Američki ambasador u Prištini, Filip Kosnet besan je napustio sastanak sa kosovskim liderima, pošto je Ramuš Haradinaj još jednom odbio da ukine takse na proizvode iz Srbije i BiH i nastavi dijalog sa Beogradom, javlja RTS.
Sastanak Filipa Kosneta sa kosovskim predsednikom Hašimom Tačijem, predsednikom parlamenta Kadrijem Veseljijem i Haradinajem okončan je pošto je američki ambasador otišao sa sastanka, dok su trojica lidera kosovskih Albanaca nastavili da razgovaraju o tim temama, javlja prištinski dnevnik Zeri.
I taj sastanak je završen večeras, prenose prištinski mediji, navodeći da je Ramuš Haradinaj izašao iz zgrade sa pomoćnicima ne želeći da za medije daju bilo kakav komentar.
Koha. net navodi da je na sastanku bio i francuski ambasador Didije Šaber, dok drugi mediji navode da za sada nije jasno da li se on samo zatekao u isto vreme u zgradi ili je učestvovao u razgovorima.
Kosnet je, prenose prištinski mediji, dao kosovskim liderima dve opcije za izlazak iz ove krize – da odmah odustanu od taksi na proizvode iz Srbije i BiH, ili se suoče sa sankcijama SAD koje bi "izazvale ozbiljnu štetu odnosima" Vašingtona i Prištine.
Filip Kosnet je u intervjuu za prištinske medije ponovio da SAD veruju da će suspenzija taksi na srpsku robu i to što pre pomoći da proces pregovora sa Beogradom krene napred.
"Ako se to ne dogodi postoji rizik od potpunog gubitka zamaha što će loše uticati na stanovništvo Kosova i Srbije, a i loše će se odraziti i na SAD i na EU", rekao je Kosnet u intervju u emisiji "Interaktiv" KTV koji će biti u celini objavljen večeras, prenosi Koha.net.
Nije pitanje u tome da li Kosovo ima pravo da uvede takse, već u tome da li je to dobra odluka za Kosovo i za SAD, rekao je on i dodao da SAD ne žele da postavljaju ultimatume niti da diktiraju rad kosovske vlade.
Kosnet je rekao i da Vašingtin neće uvesti ekonomske sankcije Kosovu, kako su objavili neki mediji.
"Želim da uverim građane Kosova da to nije istina. To nije način na koji se mi ophodimo prema prijateljskim zemljama kao što je Kosovo. Ono što tražimo od Kosova jeste da ima čvrsto rukovodstvo koje će donositi odluke", rekao je Kosnet.
Ako se Kosovo bude držalo politike koja otežava ili čini nemogućim napredak u izgradnji mira, prosperiteta i pravde na Balkanu, SAD će biti zabrinute i razočarane, kaže Kosnet.
"Čuo sam da neki kosovski zvaničnici kažu da im SAD nisu više potrebne. Mislim da građani Kosova ne misle tako i da se ne slažu. Narod Kosova želi da održi bliske odnose sa SAD. Ako Kosovo odluči da to nije važno, videćemo šta će se desiti u budućnosti", zaključio je Kosnet.
Sastanak američkog ambasadora i lidera prištinskih institucija usledio je nedugo pošto Haradinaj, Fatmir Ljimaj i Veselji, ni posle dva sata većanja, nisu uspeli da usklade stavove oko nastavka dijaloga sa Beogradom i ukidanja taksi.
Takav razvoj situacije doveo je u pitanje opstanak vladajuće koalicije, pošto je došlo do ozbiljnih neslaganja Haradinaja i predstavnika Demokratske partije Kosova oko smislenosti daljeg insistiranja na taksama za srpske proizvode, iako se tome glasno protive SAD i Evropska unija.
Takse su bile i glavna tema razgovora savetnika za nacionalnu bezbednost Bele kuće i nekadašnjeg američkog ambasadora pri UN Džona Boltona sa Haradinajem. Američki diplomata je, kako prenose mediji u Prištini, prilično oštro upozorio Haradinaja da takse moraju biti ukinute kako bi briselski dijalog bio nastavljen.
Bolton je, nešto kasnije, o tome razgovarao i sa albanskim premijerom Edijem Ramom.