• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ostavite trag (vaše sujete) na Mesecu za 75 evra

Autori mondo.rs Autori Agencije

Najnoviji britanski svemirski projekat pruža običnim smrtnicima priliku da ostave svoj trag na Mesecu, a da ujedno pomognu naučnicima da pronađu idealnu lokaciju za buduću bazu na Zemljinom prirodnom satelitu.

Kompanija Lunar mišion one (Lunar Mission One) lansirala je donatorsku platformu kako bi obezbedila sredstva neophodna za pokretanje misije.

U toku ječerašnjeg dana organizatori su uspeli da prikupe blizu 160.000 od zacrtanih 600.000 funti (750.000 evra), saopštila je najpoznatija platforma za grupno finansiranje Kickstarter.

Bar nije (pravo) svemirsko đubre

Zakopavanje stvari na Mesecu, makar i ovako simbolične razmere, doprineće sveopštem tehnološkom zagađivanje kosmosa koje je čovek intenzivirao u poslednjih nekoliko decenija. Stručnjaci su već upozoravali da bi u narednih 20 godina letovi u nižim orbitama, bliskim Zemlji, mogli postati veoma opasni. Ekipa sa Međunarodne kosmičke stanice prinuđena je makar jednom u toku godine da manevrima izbegava sudare sa krupnim komadima kosmičkog đubreta. Za satelit, svemirski brod ili MKS susret sa komadićem đubreta od jednog centimetra jednak je susretu sa automobilom koji juri 80 kilometara na čas.

Kako prenosi Rojters, u prvih nekoliko sati akciji se pridružilo više od 750 ljudi, da bi ih do kraja dana bilo hiljadu više. Kampanja traje još 27 dana

Od zainteresovanih se traži da uplate najmanje 60 funti (75 evra), a za uzvrat dobijaju digitalnu memorijsku kutiju u kojoj će njihove poruke, fotografije, video snimci i DNK (pramen kose) biti poslati i zakopani u kapsuli na Mesecu.

Organizatori planiraju da još nekoliko puta ponove ovu kampanju kako bi prikupili sav novac potreban za realizaciju projekta koji se procenjuje na 500 miliona funti (624,5 milioona evra).

"Vladama je sve teže da finansiraju svemirska istraživanja čiji je jedini cilj unapređenje ljudskog znanja i razumevanja", rekao je osnivač misije Dejvid Ajron, bivši oficir Kraljevske mornarice, koji se preobratio u savetnika svemirskih i tehnoloških projekata.

"Svako, gde god da se nalazio u svetu, može da učestvuje uz nekoliko funti", naveo je on, prenosi Rojters.

Pokrenut od strane grupe inženjera i naučnika, uz podršku University College London i Brajana Koksa, fizičara i voditelja naučnih programa BBC-a, misija ima za cilj da za deset godina pošalje modul bez posade na mesečev neistraženi Južni pol u potrazi za zgodnim mestom za eventualnu bazu.

Misija će, takođe, imati zadatak da istražuje mesečevu površinu na dosad najvećoj dubini.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE