Poglavari deset pravoslavnih crkava koji učestvuju na Svetom i Velikom saboru Pravoslavnih crkava koji se sutra završava u mestu Hanji na grčkom ostrvu Kritu, prihvatili su tekst o značaju posta i o misiji pravoslavlja u svetu.
Arhiepiskopu je postavljeno pitanje o tome da li je Sabor utvrdio stav prema odluci Britanaca na referendumu u četvrtak da njihova zemlja napusti EU. Arhiepiskop Jov je odgovorio: "Ne!".
Grčki mediji registruju da su novinari iz Rusije, čija crkva ne učestvuje na Saboru, pitali na konferenciji za štampu da li će se odluke Sabora odnositi na vernike te i crkve koje ne učestvuju – Ruske, Antiohijske, Bugarske i Gruzijske.
Arhiepiskop Jov je odgovorio protivpitanjem: "Da li rezultati izbora u demokratskim zemljama važe i za građane koji nisu došli da glasaju?".
Delegacija Srpske pravoslavne crkve, na čelu s patrijarhom srpskim Irinejem je pretprošlog četvrtka, 16. juna, otputovala na Sabor pravoslavih crkava na Kritu koji je počeo dva dana kasnije.Sabor koji je trebalo da okupi vođe svih 14 nezavisnih pravoslavnih crkava i da ojača jedinstvo 300 miliona pravoslavnih, pripreman je 55 godina.
#orthodoxcouncil finished today in festive mood but absence of Church reps of 2/3 of Orthodox worldwide leaves a somber cloud over the event
— Sava Janjic (@SavaJanjic) June 25, 2016
Sveti sinod Ruske pravoslavne crkve zatražio je, međutim, da domaćin Sabora, vaseljenski patrijarh Vartolomej I, odloži skup, da bi se rešile razlike koje su ona i još tri od 14 nezavisnih pravoslavnih crkava navele kao razlog odbijanja učešća.
Moskovska patrijaršija je navela da ne može prisustvovati sastanku, jer su odbile da učestvuju druge pravoslavne crkve - Bugarska, Gruzijska crkva i Antiohijska patrijaršija čije je sedište u Siriji.
Problem su bile neke od (ne)uvrštenih tačaka dnevnog reda, ali i "raspored sedenja", odnosno protokolarno prvenstvo među crkvama.