U Velikoj Britaniji će najverovatnije biti otvorena prva "soba za fiksanje" u kojoj će zavisnici moći pod nadzorom da ubrizgavaju veštački heroin koji će dobijati.
Nadzor nad zavisnicima u tim prostorijama biće poveren gradskim službama Glazgova, ako ceo projekat odobri gradsko veće, javlja ruski državni medij "RT".
To bi značilo da će oko 500 zavisnika koji drogu koriste na ulicama Glazgova dobiti "medicinski heroin" i čiste špriceve i igle, a drogu će ubrizgavati u prisustvu medicinskog osoblja.
Cilj projekta je smanjivanje broja umrlih od droge, kao i smanjivanje zaraza među zavisnicima, a i grad će biti čistiji jer po ulicama i parkovima više neće biti špriceva i igli.
Organizacija Partnerstvo za suzbijanje alkohola i droge u Glazgovu tvrdi da zavisnici koji su zavisnici koji se drogiraju na ulici često beskućnici koji imaju mentalnih problema, žive u bedi i povećanom riziku od virusa koji se prenose krvlju, kao i u riziku od predoziranja i smrti od droge.
U Glazgovu je prošle godine naglo skočio broj inficiranih HIV-om, pošto je tim virusom zaraženo novih 47 ljudi, dok je pre toga višegodišnji prosek iznosio 10 novoinficiranih godišnje.
Povećao se i broj zaraznih bolesti, poput botulizma i infekcije antraksom.
Organizacija Škotski forum protiv droge navodi da širom sveta postoji oko 90 mesta u kojima je zavisnicima omogućeno da koriste drogu u higijenskim uslovima, uključujući Australiju, Nemačku, Francusku, Holandiju i Švajcarsku.
Direktor Foruma Dejvid Lidel ukazuje na "očajničku potrebu" za takvim prostorom i poziva na više razumevanja za politiku rešavanja problema zavisnosti.
"Imamo ljude koji su uglavnom dugogodišnji zavisnici, ljude koji se drogiraju 20 godina i duže. Odvikavanje apstinencijom nije prva stvar koju vide u bliskoj budućnosti", kaže Lidel za BBC.
"Najvažnije je da im omogućimo da prežive kako bi u budućnosti mogli da se izleče. Ako im ne budemo pružili konkretnu pomoć, oni će uskoro umreti. Pokušajmo da pokažemo malo više saosećanja prema njima", navodi Lidel.
Sa druge strane, profesor Nil Mekigni, osnivač Centra protiv zloupotrebe droge, kaže da je zavisnicima potrebna pomoć da se odviknu od droge.
Mekigni dodaje da je u Škotskoj manje od pet odsto zavisnika htelo pomoć da se drogira bezbednije.
"Ogromna većina zavisnika ispitanika je u istraživanju rekla da joj je potrebna pomoć za odvikavanje od droge. Prostorije za drogiranje imaju svoju ulogu, ali je opasnost u tome što se tako temeljno udaljavamo od izlečenja zavisnika", navodi Mekigni.
Detalji poput onih koliko će "sobe za fiksanje" koštati, u kojem će delu grada biti i ko će u njima raditi još nisu poznati i to bi tek trebalo da bude određeno.
Predloge će razmatrati gradska uprava Glazgova.
Sličan projekat razmatra i grad Dandi u Velikoj Britaniji.
U Parizu je nedavno u bolnici ustanovljena prva velika "soba za fiksanje", a otvorili su je gradonačelnik i ministar zdravlja. Soba se nalazi u blizini železničke stanice Gar d Nord, kraju poznatom po velikom broju krivičnih dela vezanih za drogu.