Prvi poraz ''orlova'' - težim putem do medalje!

Derbi protiv Španije počeo je odlično po srpsku reprezentaciju, ali u drugoj četvrtini je počeo slom. Nikola Jokić isključen u 24. minutu, bilo je i "minus 21".

Reprezentacija Srbije izgubila je prvu utakmicu na Mundobasketu i prvu ovog ljeta, računajući i pripremni period.

Kada je trebalo pobjedom nad Španijom potvrditi sjajnu formu i najvjerovatnije obezbijediti lakši put do polufinala i finala, Aleksandar Đorđević i njegovi izabranici su podbacili.

Izgubili su od do sada neubjedljive "crvene furije" rezultatom 69:81 (37:45), tako da će se u četvrtfinalu, u utorak u Donguanu, sastati sa Argentinom!

"Gaučosi" su u meču za prvo mjesto u I grupi deklasirali Poljake 91:65, tako da sada Španci - umjesto Srbije - imaju otvoren put ka borbi za medalje.

Imala je Srbija preduslove da odigra još jedan dobar meč, u prvoj četvrtini je većina stvari u igri "orlova" dobro funkcionisala i posljedica je bilo vođstvo od 20:11 u osmom minutu.

Uspostavljena kontrola nad utakmicom kao da je uspavala i igrače i selektora. Ultravisoka petorka Micić, Gudurić, Bjelica, Jokić, Marjanović upala je u zamku Španaca na startu druge četvrtine i serijom od 2:13 je počeo preokret, nažalost - definitivni.

Đorđević je reagovao već na 2:8, ali bilo je kasno jer su Skariolovi puleni u tih nekoliko minuta stekli nevjerovatno samopouzdanje, dok su se srpski igrači zbunili i počeli da promašuju otvorene šuteve, a do lakših poena iz reketa gotovo da više nisu mogli.

Protivnik je pobjegao na 10 razlike (31:41) poslije uzastopnih trojki Rikija Rubija, "orlovi" su prepolovili zaostatak, pa u posljednjim trenucima prvog poluvremena dozvolili da im i Ljulj postigne važnu trojku. Umjesto sa pet, na odmor se otišlo sa minusom od osam poena...

Start treće dionice bio je katastrofalan!

Španija je ubacila šest poena bez odgovora, a u 24. minutu uslijedilo je isključenje Nikole Jokića, koji je burno reagovao kada poslije udvajanja nije dosuđen faul nad njim, već "mrtva" lopta. Zbog protesta je odmah dobio tehničku, što ga je izvelo iz takta i koji sekund kasnije bio je na putu ka svlačionici...

Španci su sve to iskoristili da Srbiju bace u "nokdaun", povećavši na 42:63 u 26. minutu. Od onih "plus devet" za Srbiju, za 18 minuta su bili bolji tačno za 30 poena (52:22)!

Do kraja treće dionice uhvaćen je priključak, petorka sa dvojicom plejmejkera, Jovićem i Micićem, uz raspoloženog Bogdanovića i solidnog Raduljicu nekoliko puta je dala nadu da ćemo gledati neizvjesnu završnicu, ali opet su "orlovi" pravili greške i previše promašivali, s obzirom na to da su prethodno "ispucali" sav kredit.

Viktor Klaver pokupio je mnogo lopti pod oba koša, igrao sjajnu odbranu, Gasol dirigovao sa visokog posta, a Ljulj i Rubio pogodili dovoljno šuteva u posljednjih 10 minuta da velika pobjeda Španije ne dođe u pitanje.

SRBIJA: Simonović, Bogdanović 26 (šut za dva 7/9, trojke 2/5, 10sk, 6as), Bjelica 3 (trojke 0/4, 3sk), Lučić 8 (3sk, 2ukr), Raduljica 7 (3as), Birčević 3, Jokić 6 (5sk, 3izg), Milutinov 7, Micić 5, Gudurić, Jović 4 (3as, 4izg), Marjanović.

ŠPANIJA: Kolom, Fernandez 7 (4ukr), Ribas 5, Rubio 19 (trojke 2/3, 5sk, 4as), Klaver 14 (7sk, 2as, 3ukr), Gasol 11 (trojke 0/5, 6sk, 6as), V. Ernangomez 7 (4sk), Oriola 6, Rabaseda, Ljulj 9 (3as), Beiran, H. Ernangomez 3 (4sk).

16.30 Rubio stavio tačku

69:79 (39. minut) Često potcijenjivani španski plejmejker zaplesao je srpskim reketom i pogodio od tablu, za ukupno 19 njegovih poena i "plus 10" na minut i po prije kraja utakmice.

16.26 Klaver "tihi ubica"

68:77 (38. minut) Bogdanović je trojkom smanjio na devet razlike, bila je potrebna Srbiji dobra odbrana i odigrala ju je, ali Španci su u jednom napadu zabilježili tri ofanzivna skoka - dva Klaver, jedan Rubio. Potom faul nad Gasolom, koji promašuje dva bacanja, ali Klaver na drugoj strani blokira Raduljicu u reketu!

16.22 Još jedna propuštena šansa, još jedna kazna

65:77 (35. minut) Raduljica promašuje otvoren šut sa poludistance, a Gasol pod košem sjajno pronalazi Klavera, koji pogađa uz faul Bjelice.

16.19 Šta je ovo...?

63:74 (35. minut) Opet je Srbija bila "u igri", osvojila loptu i imala šansu da priđe na "minus 7", ali Jović se zbunio u kontri i napravio grešku u vođenju lopte. Rubio je to kaznio prodorom i polaganjem na drugi obruč.

16.12 Srbija promašuje, a nema prostora za to

58:72 (33. minut) Micić promašuje polaganje, Bjelica otvorenu trojku (0/4), a na drugoj strani Ljulj trojkom završava strpljiv napad Španaca. Jednom je Srbija prišla na manje od 10 razlike, ovo je sada ponovo (pre)veliki zaostatak.

16.04 Sa -21 na -11

56:67 na kraju treće četvrtine! Može se reći da Srbija nije otpisana, naročito jer je u 26. minutu bilo 42:63.

15.59 Srbija živnula, ali…

49:65 (29. minut) Serija 5:0, koju su napravili Raduljica i Bogdanović, uz dobru odbranu je trebalo da Srbiji da dodatnu energiju za posljednju četvrtinu, ali Španci su dali koš poslije ofanzivnog skoka (Vili Ernangomez).

15.48 Srbija ide ka porazu

40:59 (25. minut) Dvije izgubljene lopte zaredom, na drugoj strani trojka Klavera... Đorđević izvodi Bogdanovića na klupu, ušli su Micić i Gudurić, nešto ranije i Simonović, prvi put danas.

15.43 Kraj za Nikolu Jokića!

U 24. minutu, pri rezultatu 39:51, srpski centar udvojen je u uglu terena od strane Marka Gasola i Huanča Ernangomeza. Gasol je probao da mu otme loptu, sudija je svirao "mrtvu", a onda zbog protesta i psovanja dodijelio Jokiću tehničku, pa isključujuću ličnu grešku!

15.38 I dalje ne valja - 0:6

37:51 (22. minut) Primila je Srbija koš od Gasola, zatim je Jokić pokušao da "uzida" Fernandeza, ali Španac je iskoristio prednost u brzini i uzeo mu loptu. Uslijedio je nesportski faul, dva bacanja Fernandeza i koš Rubija za "minus 14"!

15.33 Argentina "raznijela" Poljake

"Gaučosi" sa skorom 5-0 osvajaju grupu I. U četvrtfinalu u Donguanu igraće protiv poraženog iz utakmice Srbija - Španija.

15.29 Statistika

Španci su u drugoj četvrtini podigli šut iz igre sa 36 na 54 odsto. Imaju odnos asistencija i izgubljenih lopti 12/6, a Srbija samo 10/8. Šut za tri poena: Srbija 2/11, Španija 7/17.

Lista strijelaca: Bogdanović 14 (7sk, 5as), Lučić 7, Milutinov 5, Jokić 4 (4sk), Jović 4 (3as), Birčević 3 - Rubio 8 (3as), Ljulj 6 (3as), Oriola 6, Klaver 6, Gasol 5 (4as), Ribas 5, Fernandez 3, H. Ernangomez 3, V. Ernangomez 3.

15.22 Ljulj zapržio na kraju, sa -8 na predah

37:45 poluvrijeme! "Orlovi" su serijom 6:1 uhvatili priključak, prišli na pet poena razlike, što bi bilo prihvatljivo nakon loše igre u većem dijelu druge četvrtine... ali onda Bogdanović daje Ljulju previše prostora i sjajni bek pogađa trojku za kraj ovog dijela utakmice.

15.15 Rubio opet sam...

31:41 (19. minut)... i postiže novu trojku.

15.14 Deficit se povećava

29:38 (19. minut) Rubio ostavljen sam na trojci, pogađa na povratni pas Gasola.

15.10 Srbija nema rješenje

25:31 (16. minut) Šutevi sa spoljnih pozicija ne ulaze, a Španija kombinovanom odbranom spriječava pasove u reket i već nekoliko puta u drugoj četvrtini dolazi do ukradenih lopti.

15.05 Tehnička Skariolu

25:26 (15. minut) Selektor Španije dobio je tehničku grešku zbog protesta. Tvrdili su Španci da je poslije blokade Raduljici isteklo vrijeme za napad, prije nego što je Jokić poentirao.

14.58 Srbija upala u "mašinu"...

22:26 (13. minut) Serija je narasla do 13:2. Klaver bilježi ofanzivni skok pored Bjelice i lako poentira, zatim još jedna izgubljena lopta "orlova" i trojka Ljulja iz tranzicije. Tri izgubljene lopte za tri minuta igre.

14.55 Vratila se Španija

22:21 (12. minut) Ekspresno je "furija" napravila seriju 8:2, uz koš i bacanje Vilija Ernangomeza, trojku Rudija i kontru Klavera poslije "pročitanog" dodavanja Micića. Petorka sa Jokićem i Marjanovićem trenutno je prespora.

14.50 Kraj prve četvrtine - 20:13

"Orlovi" su zadržali Špance na malom broju postignutih poena, uz 36 odsto šuta iz igre i dva slobodna bacanja, načinivši samo tri faula. Lista strijelaca: Bogdanović 9 poena, Birčević, Lučić i Milutinov po 3, Jović 2 - Oriola 6, Ribas 3, Gasol 2, Klaver 2.

14.46 +9!

20:11 (9. minut) Bogdanović maksimalno agresivan u napadu, pogađa trojku, pa polaže na pas Jokića. Zatim Jović siječe pas Španaca i sam završava kontru.

14.43 Serija 9:0!

13:6 (6. minut) Srbija bez primljenog poena tri minuta. Odlična odbrana, laki poeni iz kontri i polukontri, zaključno sa košem i dodatnim bacanjem Lučića.

14.40 Tvrdo!

8:6 (5. minut) Mnogo promašaja za tri poena na obje strane. Srbija je prešla u vođstvo zakucavanjem Milutinova.

14.38 Obje ekipe sa po dva centra

Skariolo je odgovorio Đorđeviću, pa sada igraju Jokić i Milutinov protiv Vilija Ernangomeza i Marka Gasola.

14.32 Dva ofanzivna skoka Španaca u prvom napadu

3:2 (2. minut) ... pa trojka Birčevića

Startne petorke

Jović, Bogdanović, Lučić, Birčević, Milutinov - Rubio, Fernandez, H. Ernangomez, Oriola, Gasol.

Od 2002. na SP - 3:1 za Špance

Ovo je peto uzastopno Svjetsko prvenstvo na kome se srpska reprezentacija sastaje sa Španijom. Evo svih prethodnih rezultata.

2002. Indijanapolis, prva faza: SR Jugoslavija - Španija 69:71

2006. Saitama, osmina finala: Srbija i Crna Gora - Španija 75:87

2010. Istanbul, četvrtfinale: Srbija - Španija 92:89

2014. Granada, prva faza: Španija - Srbija 89:73

S obzirom na to da je neradni dan i da je u pitanju jedan od najatraktivnijih mogućih mečeva na Mundobasketu, očekuje se da tribine dvorane u Vuhanu budu ispunjene do posljednjeg mjesta.

Srbija - Španija 14.30!

Obje ekipe u dosadašnjem toku Svjetskog kupa imaju skor 4-0, ali se način na koji su do njega stigli bitno razlikuje. "Orlovi" su u svim utakmicama imali periode furiozne igre i nisu prošli nijednu neizvjesnu završnicu, dok su izabranici Serđa Skariola igrali tvrdo, na malo poena i "oduvali" su sa parketa samo Tunis u drugom poluvremenu.

Ulog u ovom meču, kako trenutno izgleda, jeste izbjegavanje sve bolje selekcije SAD do eventualnog finala.

Pobjednik će se u četvrtfinalu sastati sa poraženim iz meča Argentina - Poljska i obrnuto, poraženi će na boljeg iz okršaja Argentinaca i Poljaka.

Nakon toga, prvoplasirani u polufinalu može na Francusku, Australiju, Grčku ili Češku, a drugoplasirani na SAD, Francusku ili Australiju.

Bez obzira na sve projekcije, Srbija - Španija je meč koji niko nikad ne želi da izgubi!

Jokić ili Gasol, Jović ili Rubio, Bogdanović ili Ljulj, Bjelica ili Ernangomez... Đorđević ili Skariolo?