Turanjanin poveo Borac u osminu finala Kupa BiH

Odigrani mečevi šesnaestine finala Kupa BiH. Branilac trofeja poprilično se namučio da prođe u narednu rundu. Ostvarena i najubjedljivija pobjeda u istoriji kup takmičenja.

Kup BiH 2019/20 šesnaestina finala rezultati Izvor: MONDO/Dragan Šutvić

Banjalučki Borac rutinski je izborio plasman u osminu finala Kupa BiH, nakon što je kao gost savladao federalnog prvoligaša Orašje 4:0 (2:0).

Dva gola za "crveno-plave", koji su na stadionu "Gol" nastupili u kombinovanom sastavu, postigao je mladi Nikola Turanjanin (u 3. i 39. minutu), i to u prvom poluvremenu, dok je sudbinu domaćina u nastavku zapečatili Demir Jakupović i Bojan Marković.

Zrinjski je poprilično lako stigao do trijumfa protiv Zvijezde iz Gradačca, a het-trik postigao je Ivan Lendrić, dok problema nije imao ni sarajevski Željezničar, koji je u Derventi porazio Tekstilac 3:0.

Od kup takmičenja već na prvoj stepenici oprostili su se fudbaleri Čelika, koji su doživjeli pravi debakl u Kaknju. Domaći Rudar slavio je 3:0.

Ista sudbina zadesila je i bijeljinski Radnik, koga je na penale eliminisao GOŠK iz Gabele.

Najlakši posao u uvodnoj rundi imao je prvoligaš FBiH TOŠK. Tim iz Tešnja za rivala je imao četvrtoligaša RS, ekipu Skugrića 1964, te je ostvario najubjedljiviji trijumf u istoriji Kupa BiH - 10:0.

Dosadašnji rekord, ali pred svojim navijačima, držao je mostarski Velež, koji je 2013. godine porazio Rijeku iz Viteza 8:0.

Branilac trofeja Sarajevo poprilično se namučio u Ljubuškom, gdje je istoimeni domaćin, inače član Druge lige FBiH, dva puta vodio, ali nije uspio da sačuva prednost.

"Bordo" tim uspio je da stige i prestigne rivala, te na kraju slavi 4:2 i izbori plasman među 16 najboljih.

U duelima ekipa iz Republike Srpske, Rudar Prijedor bio je ubjedljiv protiv Slavije 4:1, dok je premijerligaš Zvijezda 09 kao gost porazila Alfa Modriču 3:0.

Jedina utakmica na kojoj nije bilo golova viđena je u Krupi na Vrbasu, gdje su Krupa i Tuzla siti odigrali 0:0, ali je premijerligaš iz Siminog Hana slavio nakon penala.

Veliki uspjeh ostvario je i prnjavorski Ljubić. Drugoligaš RS je u penal lutriji eliminisao Travnik i prošao u osminu finala.

Alfa Modriča - Zvijezda 09 0:3 (0:2)
Jedinstvo Bihać - Mladost Doboj Kakanj 1:2 (0:0)
Budućnost Banovići - Široki Brijeg 1:1 (0:0) penali 1:4
Zvijezda Gradačac - Zrinjski 0:4 (0:2)
Rudar Prijedor - Slavija 4:1 (2:1)
Olimpik - Radnik Hadžići 2:1 (1:0)
Ljubić - Travnik 1:1 (0:1) penali 4:3
Skugrić 1964 - TOŠK Tešanj 0:10 (0:4)

*NAPOMENA Podebljanim slovima ispisana su imena klubovi koji su ostvarili plasman u osminu finala Kupa BiH.