Službenici SIPA-e su do sada u akciji kodnog naziva Gibraltar uhapsili sedam osoba, potvrdila je na press konferenciji Kristina Jozić, portparol SIPA-e.
Istražnim aktivnostima utvrđeno je da su članovi organizovane kriminalne grupe na osnovu krivotvorenih ili štetnih ugovora i faktura stekli protivpravnu imovinsku korist u iznosu većem od 5 miliona eura za navodni otkup TV prava i usluga, a koja najvećim dijelom nisu bila stvarno prometovana. U toku su pretresi stambenih objekata, poslovnih prostorija i pokretnih stvari na više lokacija s ciljem pronalaska i privremenog oduzimanja predmeta koji mogu poslužiti kao dokaz u daljem postupku. Osobe lišene slobode biće privedene u službene prostorije SIPA-e, gdje će se nad njima izvršiti kriminalistička obrada, nakon čega će biti predate Tužilaštvu BiH na dalje postupanje. Iz Tužilaštva BiH je jutros saopšteno da SIPA realizuje hapšenje osumnjičenih za krivična djela organizovanog kriminala među kojima su direktor marketinške agencije S.V.R.S.A Neven Kulenović (1967.), zatim Belma Kulenović (1972.), Sanjin Kulenović (1970.), takođe iz S.V.R.S.A., zamjenica generalnog direktora Pink BH Lajla Torlak (1978.), direktor Mreže Plus Darko Aleksić (1965.), te osumnjičeni direktor agencije Mita, Ejub Kučuk (1973.) i vlasnik agencije Fabrika, Senad Zaimović (1964.) kao i visoki dužnosnici telekom kompanije "Eronet", među kojima direktori Stipe Prlić (1958.) i Zoran Bakula (1964.). Iz Tužilaštva BiH navode da je riječ o osobama osumnjičenim za krivična djela organizovani kriminala, a u vezi sa zloupotrebom položaja ili ovlaštenja, sklapanjem štetnih ugovora, poreskim utajama, pranjem novca i nezakonitim transakcijama u višemilionskim iznosima.
"Finansijskim malverzacijama koje su predmet istrage, budžet BiH je oštećen za višemilionske iznose", navodi se u saopštenju i dodaje da je Tužilaštvo BiH na otkrivanju i dokumentovanju počinjenih krivičnih djela ostvarilo međunarodnu saradnju sa policijom i pravosuđem drugih zemalja, prvenstveno Slovenije i Hrvatske.
U akciji "Gibraltar", koja se provodi od ranih jutaršnjih časova po nalogu Tužilaštva BiH, više stotina pripadnika Agencije za istrage i zaštitu BiH i policijskih agencija, koje pružaju podršku, na terenu su izvršili hapšenja, pretrese na 17 lokacija i privođenja, usmjerena na devet osoba koje su meta ovih aktivnosti.
"Ova aktivnost pokazuje odlučnost Tužilaštva BiH i partnerskih institucija u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije, radi uspostavljanja vladavine prava u BiH, u procesu približavanja evropskim integracijama", navodi se u saopštenju.
U medijima se ranije spominjalo da se Prlić, Bakula i Kulenović sumnjiče da su preko kompanija na Gibraltaru izvlačili novca iz "Eroneta".
U ovom slučaju ove godine istragu je vodilo i Tužilaštvo Hercegovačko-neretvanskog kantona, ali se dogodio preokret, jer je Specijalno tužilaštvo Slovenije, koje je vršilo istragu protiv Prlića, Bakule i Kulenovića zbog pranja novca u slovenačkim bankama, preko Tužilaštva BiH zatražilo izjašnjavanje o tome da li će Kantonalno tužilaštvo u Mostaru preuzeti ovaj predmet ili pružiti pravnu pomoć.