U Banjaluci je u petak održana sedma Konferencija beba, koju je Ministarstvo porodice, omladine i sporta Republike Srpske organizovalo pod sloganom "Ljepša Srpska, brojnija Srpska".
Ona je dodala da će sva finansijska sredstva predviđena budžetom za održavanje ove manifestacije biti usmjerena na obnovu vrtića u poplavljenim opštinama i gradovima.
"Veoma nam je važno zbog jedne od natalitetnih mjera, a to je usklađenost rada i roditeljstva, da se ti vrtići što prije stave u funkciju", rekla je Kuprešaninova.
Ona je izrazila zahvalnost Gradskoj upravi Banjaluka, s obzirom da je i ova lokalna zajednica bila pogođena poplavama, a uspjela da održi kontinuitet ove manifestacije.
Prema njenim riječima, Ministarstvo trenutno radi na stvaranju uslova za uvođenje fakultativnog nastavnog predmeta reproduktivnog zdravlja, kao i empirijsku anketu među učenicima srednjih škola o informisanosti na tu temu.
"Uskoro očekujemo te rezultate koji će biti objavljeni i na osnovu toga se nadamo da će se reproduktivno zdravlje uvesti kao poseban fakultativni predmet, a ne uz odjeljensku zajednicu u srednjim školama, pogotovo onima koje nemaju biologiju", rekla je Kuprešaninova.
Govoreći o broju novorođene djece, Kuprešaninova je rekla da je taj broj na približno istom nivou kao i prošle godine.
Načelnik Odjeljenja za društvene djelatnosti u Gradskoj upravi Banjaluka Radenko Đurica rekao je da je Konferencija beba jedna u nizu manifestacija koje grad provodi sa ciljem jačanja nataliteta i da se u ovom gradu godišnje rodi oko 3.800 djece, što predstavlja porast.
"Aktivnosti koje provodimo, počevši od gradonačelnikove posjete majci provorođene bebe 1. januara, do đačkih i studentskih stipendija i aktivnosti pomoći porodicama sa četvoro i više djece su sa ciljem stvaranja jače porodice", rekao je Đurica.
On je dodao da jedna od aktivnosti grada Banjaluka i konkurs za dodjelu sredstava za vještačku oplodnju porodicama koje ne mogu dobiti djecu prirodnim putem, u iznosu od 50.000 KM godišnje.
Konferencija beba ove godine održava se u 15 opština Republike Srpske, a prije poplava bilo je prijavljeno 25 lokalnih zajednica.