U Federaciji BiH trenutno 545 osoba čeka izvršenje zatvorske kazne na slobodi zbog nedostatka smještajnih kapaciteta u kazneno-popravnim zavodima.
Od ovog broja, 85 osuđenih osoba imalo je izrečenu zatvorsku kaznu od 30 dana, a 461 u rasponu od mjesec dana do jedne godine.
Nakon izvršene analize, federalno Ministarstvo pravde je, u saradnji sa kazneno-popravnim zavodima, do 24. marta obezbijedilo dodatnih 60 mjesta za osuđene osobe sa spiska takozvanog čekanja i to za osuđene kojima je izrečena duža zatvorska kazna u odnosu na ostale ili duže čekaju na izvršenje kazne.
Zbog nepostojanja zatvora na nivou BiH, osobe koje sudovi u BiH osude ili im odrede pritvor upućuju se u jedan od 14 kazneno-popravnih zavoda u BiH sa ograničenim ćelijskim kapacitetima.
Federalni mediji ističu da to predstavlja veliki bezbjednosni, ali i ekonomski problem.
Gledano iz bezbjednosne perspektive, u BiH ne postoji nikakav garant da će osobe koje su osuđene zatvorskom kaznom stvarno završiti u zatvoru, što predstavlja prijetnju građanima BiH, jer je očito da se osuđenici slobodno kreću.
Kada je riječ o ekonomskom aspektu, prevoz zatvorenika u kazneno-popravne zavode predstavlja finansijski problem, jer su putovanja često duga, a samim tim su i troškovi prevoza skuplji.
Ministarstva pravde BiH, Republike Srpske i Federacije BiH usvojila su 2004. godine Zajedničku strategiju o pitanjima pritvora i zatvora, a osnovni cilj bio je riješiti problem pretrpanih smještajnih kapaciteta u kazneno-popravnim zavodima u BiH.