Ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH Semiha Borovac izjavila je danas u Sarajevu da napad na novinare treba definisati kao krivično djelo.
"Ne možemo biti zadovoljni položajem i stanjem kada je riječ i o slobodi izražavanja, odnosno govora, kao ni stanjem medija uopšte",rekla je Borovčeva novinarima pred početak tematske konferencije o slobodi medija i slobodi izražavanja.
Ona je ocijenila da u BiH danas, nažalost, nedostaje kultura komunikacije i tolerancije, jer je to način da se vodi borba protiv govora mržnje, a koji je zajedno sa isključivošću i netolerancijom postao glavna odlika javnog prostora BiH.
"Osim javne osude, ovu vrstu nasilja treba sankcionisati i krajnje ozbiljno shvatiti kao direktan udar na demokratiju i društvo u cjelini, zbog čega smatram da je potrebno definisati posebno krivično djelo - napad na novinare", istakla je Borovac.
Ona smatra da je sasvim jasno da sloboda medija i govora ne može biti izgovor za neetično i neprofesionalno izvještavanje, a isto tako neetičnost i neprofesionalizam ne mogu biti opravdanje za nasilje, uvrede ili prijetnje novinarima.
Borovčeva je istakla da sloboda medija i izražavanja predstavlja osnovne postulate demokratije, odnosno da se bez slobode govora i medija ne može govoriti o demokratskom uređenju.
Ministar transporta i komunikacija BiH Ismir Jusko rekao je novinarima da je u januaru pokrenuo inicijativu za pripremu nacrta zakona o sprečavanju govora mržnje na internetu i pozvao sve ekperte iz ove oblasti da se uključe u proces kreiranja i donošenja ovog zakona.
Jusko je ponovio da je moto kampanje koju je vodilo Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH "Tamo gdje počinje govor mržnje, tamo prestaje sloboda medija".
Šef Misije OEBS-a u BiH Brus Berton izjavio je da se u BiH, nažalost, 23 godine nakon rata, sloboda medija pogoršava, te da je ostvareni nepredak zaustavljen.
On je rekao da je lična bezbjednost novinara i dalje glavni problem u kontekstu medijske slobode u BiH.
Istovremeno, ističe Berton, novinari moraju i sami da budu svjesni vlastite odgovornosti i da poštuju najviše profesionalne standarde.
On je upozorio da je ova situacija još više pogoršana ekonomskom situacijom u BiH.
"Postoje mnogobrojni izazovi na polju slobode medija i slobode izražavanja u BiH, u koje spadaju prijetnje novinarima, propaganda i lažne vijesti, kao i nedostatak zakona koji reguliše transparentnost vlasništva nad medijskim kućama", rekao je Berton novinarima.
Halid Genjac, prvi zamjenik Zajedničke komisije za ljudska prava Parlamentarne skupštine BiH, koja je organizovala sjednicu o slobodi izražavanja i medija, ukazao je na potrebu jačanja regulatornog tijela i unapređenja zakonodavnog okvira u ovoj oblasti.