• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sindikat: Težak položaj zaposlenih u medijima

Autori mondo.ba Autori Dragana Božić

Zaposleni u medijima imaju plate ispod prosjeka, teške uslove za rad, ali se suočavaju i sa bezbjednosnim problemima, poruka je Sindikata medija i grafičara RS.

 Novinari u Srpskoj Izvor: Vedran Ševčuk, mondo.ba
Izvor: Vedran Ševčuk, mondo.ba


Nikola Šobat, predsjednik ovog sindikata upozorio je danas na težak položaj zaposlenih u medijima i pozvao ih na udruživanje u borbi za svoja prava.

„Zaposleni u medijima imaju plate ispod prosjeka, topli obrok se negdje isplaćuje, a negdje ne, a dodatan problem je i bezbjednosno stanje. Samo udruženi možemo rješavati neke probleme, jer pojedinac teško da može riješiti nešto sam“, izjavio je Šobat i pozvao poslodavce da, s obzirom da je kraj godine, u budžetima za narednu godinu povećaju stavku za lični dohodak svojih radnika.

Podsjećajući na slučaj novinara Vladimira Kovačevića, koji je pretučen u Banjaluci prije tri mjeseca, Andrijana Pisarević, potpredsjednica Sindikata medija i grafičara, istakla je da je proteklu godinu obilježila prilično loša bezbjednosna situacija radnika medijima.

„Osim fizičke ugroženosti novinar je danas izložen i ekonomskoj ugroženosti, koja vjerovatno ima jednaku težinu kao i fizička“, istakla je Pisarević i pozvala Vladu RS da ispuni obećanje dato prije izbora - da se napad na novinare, odnosno sve radnike u medijima tretira kao napad na službeno lice.

Svoju podršku zaposlenima u medijima, kao i Sindikatu medija i grafičara, izrazila je i predsjednica Saveza sindikata Ranka Mišić, ističući kako novinare nazivaju sedmom silom, ali da moraju biti sila i kada su njihova prava u pitanju.

Izvor: MONDO/ Dragana Božić

„Udruživanje novinara baš i ne ide od ruke, više se radi individualno ili se radi o nekim udruženjima koja su takođe potrebna i mogu biti korisna kada su prava novinara u pitanju. Kažu da je dobar novinar slobodan novinar, a kad kažem slobodan, mislim da je ekonomski nezavisan i da može da radi svoj posao po kodeksima struke“, rekla je Mišićeva i pozvala prisutne novinare da sami sebi odgovore na ta pitanja.

Mišićeva je podsjetila na važnost novinarske profesije i istakla da brojni novinari više od deset godina rade prema ugovoru o djelu, neki prema ugovoru na određeno vrijeme ili nisu prijavljeni nikako.

Svaki četvrti građanin podržava napade na novinare

Dodala je da je problem kod plata zaposlenih u medijima i to što mnogi jedan dio plate primaju u kovertama, drugi dio u bonovima što radnicima stvara velike probleme.

„Sve ono što novinari urade ide javnosti na sud. Posao je težak, izazovan i odgovoran i zbog svega toga je bitno da bude dobro plaćen. Bitno je da sami novinari iskreno kažu koliko su plaćeni, koliko su zadovoljni svojim uslovima rada, a to je najlakše kroz sindikalno organizovanje“, kazala je Mišićeva i podsjetila poslodavce da moraju predvidjeti više novca za plate radnika, jer su upravo radnici ti koji stvaraju profit.

„Vaš glas se mora čuti, a rijetko ga čujemo“, poručila je Mišićeva novinarima.

Novinari u BiH - zadnja rupa na svirali

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE