Iskazom svjedoka odbrane Miloša Škrbe, pred Haškim tribunalom je danas nastavljeno suđenje generalu Ratku Mladiću, poslije jednonedeljne pauze zbog Mladićeve bolesti.
Svjedok Škrba pobijao je, kao i prethodni svjedoci, navod optužnice da je Vojska Republike Srpske nasumično artiljerijom i snajperima napadala Sarajevo.
Bivši komandant VRS optužen je za terorisanje stanovništva Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem, 1992-95.
Tadašnji komandant jedne od četa VRS na obroncima oko Sarajeva, Škrba negirao je tu optužbu, tvrdeći da njegova jedinica uopšte nije imala tešku artiljeriju.
Izjavio je da nikada nije ni dobio, ni dao naređenje da se puca po civilima u Sarajevu.
Navod optužnice da je VRS odgovorna za drugu eksploziju na pijaci Markale, u kojoj je 28. avgusta 1995. stradalo 44 građana, a ranjeno 75 osoba, svjedok je opovrgavao tvrdeći da njegova četa nije imala minobacače od 120 milimetara iz kakvog je bila ispaljena smrtonosna granata.
Škrba je odbacio i optužbu da je sa položaja njegove jedinice ispaljen snajperski metak koji je 19. decembra 1992. ranio trogodišnju Anisu Pitu, dok se igrala na tremu svoje kuće u sarajevskom naselju Širokača.
Po svjedoku, njegova četa nije imala snajperske puške, ni obučene snajperiste, a kuća porodice Pita nije bila vidljiva s njenih položaja.
Odgovarajući na pitanja Mladićevog branioca Miodraga Stojanovića, Škrba je tvrdio i da je četa pod njegovom komandom propuštala ka Sarajevu sve humanitarne konvoje. "Nismo ih ni kontrolisali, to je na punktu radila vojna policija ... Svi konvoji su nesmetano prolazili".
Tužilac Milbert Šin (Shin) je, tokom unakrsnog ispitivanja, citirajući dokumente srpske vojske, dokazivao da su minobacači VRS bili raspoređeni na položajima sa kojih su se mogle ciljati Markale, na šta svjedok nije davao konkretne odgovore.
Upitan da li ostaje pri iskazu sa suđenja ratnom predsjedniku RS Radovanu Karadžiću da je Armija BiH bila razmještena u "isključivo civilnim kućama i objektima", te da je VRS uzvraćala vatru na te ciljeve, Škrba je odgovorio potvrdno, ali je naglasio da "u njima nije bilo civila".
Mladićeva odbrana će sljedećeg svjedoka pred sudije izvesti sutra. General Mladić optužen je i za genocid u Srebrenici; progon Muslimana i Hrvata širom BiH koji je u sedam opština imao razmjere genocida i uzimanje za taoce "plavih šljemova" UN, 1992-95.