Svjedok odbrane Blaško Rašević negirao je danas, na suđenju Ratku Mladiću pred Haškim tribunalom, navode optužnice da je Vojska Republike Srpske tokom rata u BiH pucala na civile u starom jezgru Sarajeva sa obližnjeg visa.
Izvor: MONDO/Samir Cacan
Svjedok Rašević, koji je bio komandir jedne od četa Romanijske brigade VRS, izjavio je da s položaja te čete na Špicastoj stijeni nikada nije otvarana vatra na civile u sarajevskom naselju Sedrenik.
Prema optužnici, VRS je odgovorna za više napada na civile sa Špicaste stijene, gdje je imala snajpersko gnezdo.
"Dok sam ja bio u četi, to se nije nijednom desilo, bar meni nije poznato", rekao je Rašević.
Prema riječima svjedoka, muslimanske snage iz Sarajeva su neprekidno otvarale vatru na Špicastu stijenu iz pokretnih minobacača skrivenih među civilnim objektima, poput bolnice i stadiona na Koševu, škola i obdaništa.
Armija BiH je više puta i pješadijom napadala taj položaj, koji je bio ključan za prekidanje komunikacije sa srpskim opštinama Vogošća, Rajlovac i Hadžići, kazao je Rašević.
Kao dokaz za to, odbrana je u sudnici prikazala snimak žestoke borbe na samoj Špicastoj stijeni, koju je ABiH pokušala i, na kratko, uspjela da zauzme. "Bili su tamo 12-15 sati, prenoćili, a mi smo te položaje zatim povratili", posvjedočio je Rašević.
Izjavio je i da su rovovi suprotstavljenih snaga na Špicastoj stijeni bili udaljeni 50 metara i da su se srpski borci dovikivali s "domaćim muslimanima" koji su ih upozoravali na dolazak "nekih drugih muslimana, Sandžaklija" koji bi otvarali vatru.
Srpski vojnici, s druge strane, upozoravali su muslimanske civile podno Špicaste stijene da ne obavljaju poljske radove da se ne bi desilo da "neko puca... ili neka granata zaluta... pa da neko nedužan pogine", dodao je on.
U unakrsnom ispitivanju, tužioci su svjedoku predočili dokumente Unprofora po kojim je s položaja na Špicastoj stijeni i na Mrkovićima u proljeće i leto 1995. bila otvarana snajperska i minobacačka vatra na civile koja je odnijela dva života.
Rašević je ostao pri iskazu da njegova jedinica nije pucala na civile, ali je dodao da je kasnije, kada nije bio na tom položaju, čuo da je jedna djevojčica poginula ili bila ranjena i da mu je "žao svakog djeteta".
Upitan da li je njegova jedinica odgovarala na vatru iz pokretnih minobacača ABiH iz okoline civilnih objekata u gradu, svjedok je odgovorio odrečno.
Sljedećeg svjedoka, Mladićeva odbrana pred sudije će izvesti sutra.
Mladić je optužen i za genocid u Srebrenici, progon muslimana i Hrvata širom BiH koji je u sedam opština imao razmjere genocida i uzimanje pripadnika Unprofora za taoce, 1992-95.