Njemački dnevnik "Tagesšpigel", čiji su reporteri posjetili selo Gornja Maoča u BiH, piše da je BiH zemlja u kojoj su, zahvaljujući novcu koji je stigao iz zemalja Persijskog zaliva, džihadisti veoma osnaženi.
Reporteri iz Njemačke su po dolasku u Gornju Maoču, kako se navodi, ugledali zastave "Islamske države", ali su mještani ubrzo počeli da sklanjaju takva obilježja.
"BiH je jedno od najvećih mjesta za regrutaciju boraca 'Islamske države' u Evropi. Stručnjaci smatraju da je u borbe u Siriji i Iraku otišlo najmanje hiljadu osoba sa Balkana. Tome treba dodati i Bošnjake koji imaju njemačko, austrijsko ili srpsko državljanstvo", navodi list.
Napominje se da Gornja Maoča važi kao najveći centar za vrbovanje novih snaga, da su u decembru prošle godine stanovnici tog sela hapšeni u raciji, a početkom februara su specijalci još jednom pretražili selo jer se smatra da se u njegovoj blizini nalaze teroristički kampovi.
List navodi da su poslije rata u BiH nastale islamističke enklave, između ostalog i zato što je mnogo stranih džihadista ostalo u zemlji, te da su mnogi mudžahedini donijeli sa sobom i borbeno iskustvo iz Avganistana.
"Među njima su bili pripadnici Al Kaide, koje je u BiH poslao Osama bin Laden. U avgustu 1993. godine osnovali su jedinicu 'El mudžahedin'. Za njih se čulo jer su svojim protivnicima odsijecali glave i njima igrali fudbal. Islamističke mreže iz rata u BiH su i dalje aktivne i sada stoje na raspolaganju 'Islamskoj državi'. Tada su mnogi islamisti išli u BiH da se bore na strani svoje braće po vjeri", navodi "Tagesšpigel".
U opisu Gornje Maoče, autori teksta navode da to selo nema nikakve veze sa ostalim dijelovima BiH, da su žene potpuno pokrivene i ne smiju da razgovaraju sa nepoznatim ljudima, a da su im neki muškarci prijetili smrću, prenosi "Dojče vele".
Tekst završava prikazom plana vođe "Islamske države" Abu Bakra al-Bagdadija, prema kojem "cijeli Balkan do Beča treba da postane dio kalifata koji je džihadistička teroristička organizacija krajem juna proglasila na zauzetim teritorijama Iraka i Sirije", uz napomenu da su u Gornjoj Maoči već istaknute zastave.