Ruski akademik i istoričar Jelena Guskova upozorava da je realizacija "zelene transferzale" ušla u završnu fazu, te da bi u avgustu moglo doći do oružanih napada u Srbiji, BiH i Makedoniji.
U tekstu dostavljenom Srni, Guskova navodi da će se, istovremeno, "dići na oružje Albanci u Makedoniji i na jugu Srbije u takozvanoj Preševskoj dolini, kao i u Sandžaku (Raškoj)".
Pokušaće da zauzmu regione gdje je srpsko stanovništvo, a u centralnoj Srbiji i BiH biće izvršeno nekoliko terorističkih napada radi odvlačenja pažnje.
Guskova ukazuje na stari scenario u takvim situacijama - policija u Srbiji i Makedoniji počeće operaciju protiv naoružanih odreda terorista.
Kao posljedica provokacija, u sukobima će poginuti albanski civili, a onda će islamisti u Srbiji, Makedoniji i BiH uzeti oružje da pomognu "ugroženoj braći".
Ti sukobi mogli bi da dobiju široki zamah i u njima bi, ratnim dejstvima različitog intenziteta, mogli biti obuhvaćeni Srbija, BiH, Makedonija i Crna Gora - navodi ruski akademik Jelena Guskova.
Ona upozorava da bi najteže moglo biti u Republici Srpskoj i da bi tamo, pod izgovorom "regulisanja konflikta", mogli pokušati da dođu NATO ili novi odredi islamista.
Guskova se bavi postojanjem takozvane "islamske države" na Balkanu i ističe da je "priliv" muslimanskih izbjeglica sa Bliskog istoka na Balkan pojačan.
Amerikanci hoće da riješe "problem" sa nepokorenim balkanskim Slovenima, smatra Guskova i napominje da, i pored gušenja suvereniteta i upravljanja spolja, Vašington nije postigao potpuni uspjeh.
Ona ukazuje da Republika Srpska jača svoju poziciju, da Makedonija pokušava da odbrani svoju nezavisnost, a da Srbija ne priznaje Kosovo.
Očigledan je rast islamskog radikalizma na Balkanu. Na jugu Srbije i u Crnoj Gori djeluju islamističke organizacije - "Vehabija" i "Crvena ruža", u Makedoniji je "Tarikat", na Kosovu i sjeveru Albanije su ćelije Al Kaide.
U BiH islamisti istupaju kao zagovornici unitarne muslimanske Bosne i kao organizatori i izvršioci terorističkih akata, a cilj im je stvaranje "zelene transferzale".
Guskova procjenjuje da će mađarski zid i zatvaranje granice prema Srbiji povećati broj muslimanskih izbjeglica koje ostaju u Srbiji i Makedoniji.
Ona upozorava da te izbjeglice dolaze bez dokumenata i da u Srbiji dobijaju dokumente "na riječ", te iznosi podatak da je za pola godine granicu Srbije prešlo već 60.000 emigranata.
Većina "izbjeglica" koje su se pojavile u Srbiji jesu muškarci, ne stariji od 27 godina - 94 odsto njih su islamske vjeroispovjesti, 56 odsto ih je bez porodice. Ne vole da se slikaju i ne oskudijevaju u novcu.
Prema nekim podacima, zaključuje Guskova, u Srbiji se nalazi hiljadu džihadista, od čega oko 200 u Beogradu, a ostali su u naseljima Ledinci, Zemunu, Paliluli i Medakovcu. Među njima je mnogo "Kosovara", a novac dobijaju iz Beča.
Jelena Guskova podsjeća na izjavu predsjednika Srpske Milorada Dodika o opasnosti od islamskog radikalizma i da se u Sarajevu gradi 34.000 stanova za Arape, kao i da ima 3.400 potencijalno opasnih subjekata sposobnih da vrše terorističke napade.