Gradonačelnik Srebrenice Ćamil Duraković ponovio je da je premijer Srbije Aleksandar Vučić dobrodošao na komemoraciju povodom 20 godina od masovnog ubistva Bošnjaka u tom gradu.
"Ja sam to rekao. I zato nosim teret. I mislim da to nije nikakva izdaja, nikakva prodaja, nikakva politika. Ja mislim da je dobrodošao, da je važno da dođe i da je važno da nešto kaže. Šta će to biti, to je njegova stvar", rekao je Duraković za beogradski "Nedeljnik".
Upitan da precizira svoju raniju izjavu da srpski premijer nije dobrodošao u Srebrenici, Duraković je rekao da nije želio da Vučić dođe i da ga neko izviždi.
"U periodu kada je Naser (Orić) iza rešetaka na vašu inicijativu, ja ti ne želim da dođeš, jer ne želim da dođeš i da te neko izviždi. Ja želim da, kad dođe, to bude dostojanstveno, da ga Bošnjaci prihvate", govorio je Duraković o tome šta je ranije poručio Vučiću.
On je rekao da je do sada pristigla potvrda iz 41 zemlje o dolasku njihovih zvaničnika, uključujući i predsjednike država u okruženju - Slovnije, Hrvatske i Crne Gore.
Duraković je još rekao da ima odlične odnose sa Srbima u Srebrenici, osim sa nekima iz "radikalnih linija".
"Ne komuniciram s lokalnim popom iz razloga što je to jedan nepristupačan čovjek s kojim ne može da se priča. On vodi akcije tipa postavljanja nelegalnih krstova i ploča po brdima. Za mene bi vjerski službenik trebalo da ima umjerenije tonove", rekao je Duraković.
KRAH REZOLUCIJE-PORAZ SVJETSKE PRAVDE
Neusvajanje britanske rezolucije o Srebrenici zbog ruskog veta u Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija, načelnik opštine Srebrenica Ćamil Duraković nazvao je porazom svjetske pravde uspostavljene kroz Međunarodni sud pravde u Hagu, prenio je Tanjug.
Predstavnici deset zemalja su podržali britansku rezolciju, četiri zemlje su bile uzdržane, a ambasador Rusije pri Ujedinjenim navcijama Vitalij Čurkin je bio protiv.
Za Durakovića, ipak, postoji "tračak nade", jer je većina zemalja bila za rezoluciju, u odnosu na Rusiju koja je, prema njegovom mišljenju, stavila veto "zbog Srbije i drugih interesa".
"Vjerujem da Rusi nisu pomislili nijedne sekunde ni na žrtve, ni na genocid, jednostavno su to dogovorili sa Srbijom, ali je Rusija ostala usamljena u toj odluci, što govori o izolovanosti nekih zemalja koje ne prihvataju ni sudske presude", rekao je Duraković agenciji Fena.
Prvi čovjek Srebrenice je dodao da Bošnjaci "nisu nešto posebno izgubili", već da je "izgubio svijet".
"Mi ćemo živjeti još kratko vrijeme ali će svijet, a posebno Srbija, morati prije ili kasnije istinu pogledati u oči", poručio je Duraković.