Brojni mediji u svijeti komentarisali inicijativu predsjednika i Narodne skupštine Republike Srpske da se izvještaj o događajima u Srebrenici stavi van snage.
Vijest o inicijativi Predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika da se povuče odluka o izvještaju Komisije za Srebrenicu iz 2004. godine juče je obišla svijet. O sjednici Narodne skupštine izvijestili su brojni mediji, prenosi N1.
Strani mediji navode da bi taj čin mogao prouzrokovati nove tenzije u zemlji.
Teksove koje su napisale agencije AP, Reuters, i AFP su prenijeli mnogobrojni strani mediji.
Novinska agencija AP objavila je članak u kojem navodi da je Dodikova inicijativa otvorila mogućnost za nove tenzije u Bosni i Hercegovini.
Članak govori i o "Dodikovom zagovaranju otcjepljenja Republike Srpske i o njegovim optužbama protiv Sjedinjenih Država i zapadnih sila za koje je predsjednik RS govorio da su dogovorili masakr u Srebrenici sa namjerom da satanizuje Srbe".
N1 piše da su ovaj tekst prenijeli Washington Post, FOX, CBC (Kanada), ali i mnogi lokalni mediji u pojedinačnim državama Sjedinjenih Država, kao što su Miami Herald, NewsOK (Oklahoma), Register Herald (Zapadna Virdžinija), Sun Herald (Misisipi), The Province (Britanska Kolumbija), Seattle Times.
Agencija Reuters je također objavila članak koji su prenijeli mnogobrojni mediji, uključujući New York Times.
Reuters u članku navodi da “neki analitičari smatraju” da ovu temu koriste Srpske stranke na vlasti kako bi “mobilisale glasače oko nacionalističke agende usljed izbora u oktobru.”
Turski Daily Sabah je također objavio članak o Dodikovoj inicijativi, navodeći i njegove secesionističke namjere i sankcije Sjedinjenih Američkih Država protiv njega.
AFP-ov članak o dešavanjima u Narodnoj Skupštini RS je prenijela, među ostalima, i državna novinska agencija u Francuskoj, France 24.
Njemački Deutsche Welle je objavio članak sastavljen iz različitih izvora, uključujući Reuters, AFP i AP.
Poslanici Narodne skupštine RS juče su jednoglasno usvojili zaključke na posebnoj sjednici, a kojima je Izvještaj iz 2004. godine o dešavanjima u i oko Srebrenice stavljen van snage.
U usvojenom zaključcima se navodi da se spornim izvještajem manipulisalo istinom i pokušavalo mijenjati karakter rata u BiH, a sve u funkciji slabljenja RS, kao i da je napravljen pod pritiskom međunarodne zajednice.