• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Banjaluka neutralna, Sarajevo i Mostar za NATO

Autori mondo.ba Autori Agencije Autori Fena

Anketa pokazala da su Banjalučani za vojnu neutralnost, dok su Sarajlije i Mostarci većinom za članstvo BiH u NATO-u.

Građani u Bosni i Hercegovini su podijeljenih stavova kada je u pitanju priključenje NATO savezu i ta podrška se mijenja zavisno da li su anketirani iz Sarajeva, Mostara ili Banjaluke, pokazalo je istraživanje banjalučkog Udruženja „Centar za lobiranje“, prenosi agencija Fena.

Za pristupanje BiH NATO-u izjasnilo se 56 posto od ukupno 700 anketiranih tokom ovog mjeseca, za vojnu neutralnost je 37 posto, a sedam procenata bi da BiH uđe u neki drugi vojni savez.

U Banjaluci je najveća podrška za vojnu neutralnost (76 odsto), za BiH u NATO savezu izjasnilo se 13 posto anketiranih, a 11 procenata je za novi vojni savez.

Anketiranje građana Sarajeva je pokazalo da je za NATO 72 odsto građana, a za taj vojni savez je u Mostaru 74 odsto građana, pokazalo je istraživanje.

Da je neutralnost mnogo skuplja nego uključivanje u vojne saveze, smatra Denis Hadžović iz Centra za sigurnosne studije.

Za jednu malu zamlju, posebno u ovo turbuletno stanje na međunarodnom planu, nephodno je, kaže, da bude dio nekog saveza kako bi najbolje zaštitila svoje i interese građana.

On je, danas u Banjaluci, uoči naučno-stručne konferencija o temi "Vojna neutralnost ili NATO, prednosti i nedostaci", rekao da bi BiH imala ekonomske benefite od ulaska u NATO savez, a troškovi i profilisanje Oružanih snaga BiH bi bili u skladu sa sistemom tog vojnog saveza, dok bi posebni dobitak bio na međunarodnom planu.

Mane, kaže, mogu biti izloženost onima koji su protiv NATO alijanse, gdje se zajednički, a ne pojedinačno odlučuje o određenim pitanjima.

Profesor Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Banjaluci Miloš Šolaja kaže da BiH nema jedinstven pogled na pitanja bezbjednosti i odbrane, što znači da je u stanju Gordijevog čvora i pitanje je da li ga neko može da presječe.

"Činjenica je da je u jednom periodu put prema NATO-u bio zajednički put BiH, te da je bilo dosta saglasnosti za to, ali je i činjenica da su interesi u međuvremenu promijenjeni i da je, između ostalog, i NATO savez napravio neke greške, koje su odvratile RS od snažnijeg učešća na putu ka toj vojnoj alijansi", rekao je Šolaja.

Ima, kaže, dosta razloga da se pokuša naći šta je to bezbjednosni kompleks BiH i kako ga realizovati u međunarodnim odnosima.

Direktor Evro-azijskog bezbjednosnog foruma iz Beograda Mitar Kovač smatra da bi bilo dobro da BiH ostane samo na Partnerstvu za mir, političko-vojnom programu NATO saveza usmjerenom ka stvaranju povjerenja između zemalja članica NATO-a i drugih država.

" Konferencija "Vojna neutralnost ili NATO, prednosti i nedostaci" je organizovana kako bi se čula argumentovana rasprava o strateškim pitanjima koja se odnose na vojnu neutralnost ili članstvo u NATO, s posebnim akcentom na identifikovanje prednosti i nedostataka jednog i drugog koncepta rekla je Daniela Đerić, predsjednica Skupštine Udruženja "Centar za lobiranje", koje je organizator tog skupa.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Слобода

А шта очекивати од некога ко кроз цијелу историју љуби скуте сваком окупатору који је овдје крочио него да 70% тих исти цвијећем дочекује новог (старо) окупатора...

MONDO REPORTAŽE