U više gradova širom Makedonije Albanci su danas ponovo protestovali nezadovoljni presudom kojom su šestorica njihovih sugrađana osuđena na doživotnu kaznu zatvora za ubistvo petorice mladih Makedonaca.
U Gostivaru, Strugi, Kičevu protesti su prošli bez incidenata, dok je u Skoplju i Tetovu policija intervenisala šok bombama, javili su makedonski mediji navodeći da je "situacija napeta".
Tokom protesta u petak u Skoplju povređeno je 20 osoba, a šest je privredeno.
U centru Tetova demonstranti su izvikivali parole protiv DUI i makedonske vlade, a policja je sprečila njihov pokušaj da se probiju prema sedištu te stranke.
Umetnici i javni radnici Albanije pozvali su svoje sugrađane da izađu na proteste i podrže, kako se navodi, svoju braću u Makedoniji.
Reper Presioni je na svom fesjbuk profilu napisao:
"U utorak u 18 časova će se odrzazti protest kao podrška za našu braću iz Skoplja i Iride. Nemojte izostati. Strogo je zabranjeno ovu vest distribuirati političkim partijama jer one nisu pozvane na naše akcije... Mi smo jedno. Moja Albanija".
Usledili su, navode mediji, odzivi umetnika koji su potvrdili svoje učešće.
S druge strane, makedonski analitičari ocenjuju da nastavak protesta motivisanih nezadovoljstvom zbog sudske presude za "slučaj Monstrumi" i dobijanje na masovnosti mogu da pogoršaju opšte stanje u Makedoniji, javile su makedonske agencije. Univerzitetski profesor Vladimir Pivovarov je rekao da to pogoršanje zavisi od radikalnosti demonstranata i dodao da prema onome što smo do sada videli ovi protesti imaju potencijal da utiču na bezbenost.
"Videli smo da su to bili nasilni protesti uprkos tome što su i susedne države i međunarodni faktor i političke partije apelovali na uzdržanost i mirne proteste, što govori o tome da je neko želeo da izazove incident", kaže Pivovarov.
I predsednik Evroatlantskog saveta za Makedoniju Ismet Ramadani smatra da bi dešavanja vezana za presudu u sudskom procesu "Monstrumi" mogla da utiču na bezbednosnu situaciju zbog toga što je, kako je rekao, Makedonija krhka država.
"Ako se protesti nastave u svim gradovima, posebno tamo gde su Albanci u većini, odnosno muslimanski vernici, to je realnije da se očekuje velika nestabilnost, zbog toga što ovi protesti odnosno demonstracije mogu da budu sve masovniji i mogu da budu koliko masovni toliko i radikalni", ocenjuje Ramadani.
Deo parola koje su izvikivali okupljeni osim toga što su bili okrenuti protiv vladajuće garniture su dobile i verski karakter.
Ramadani je naglasio da se zvanična politika Albanaca u regionu protivi radikalnom islamu i da je za NATOali ne isključuje mogućnost da se radikalni islamisti infiltriraju u proteste. On ipak smatra da su Albanci to prepoznali i da im neće dozvoliti da preuzmu stvari u svoje ruke.
"Videli smo da je bilo verskih parola i normalno bi bilo da Islamska verska zajednica javno istupi i spreči ili osudi takve parole čime bi nas uverila da nema ništa sa takvim parolama i da to rade lica koja nisu iz Makedonije", kaže Pivovarov.
Inače sva ova dešavanja u Makedoniji dolaze u periodu kada je na svetskom nivou aktuelan Kalifat koji su radikalni islamisti proglasili na teritoriji Iraka i Sirije. Domaći bezbednosni analiticari kažu da se ne treba mnogo bojati od sličnih događanja jer bi to bio globalni problem na koji bi reagovale svetske sile.