• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U Saboru smislili deklaraciju o Šešelju

Autor mondo.rs

Poslaničke grupe hrvatskog Sabora usaglasile su tekst deklaracije kojom osuđuju puštanje iz haškog pritvora Vojislava Šešelja i traže povlačenje takve odluke.

Deklaracija u vezi s odlukom Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju o privremenom puštanju optuženika Vojislava Šešelja na slobodu, kako se zove službeno taj dokument, osuđuje tu odluku i traži od suda da je povuče.

Nezavisna poslanica a ranije premijerka (HDZ), Jadranka Kosor, rekla je da je deklaracija "jako izbalansirana", da se ne bavi posebno Srbijom, nego upozorava šta se dogodilo.

"Upozoravamo da Šešelj i dalje zagovara i širi mržnju, da udara u temelje vladavine prava, zagovara Veliku Srbiju s teritorijalnim pretenzijama na Hrvatsku, a to ne možemo dozvoliti", ističe Jadranka Kosor, a prenosi hrvatska agencija Hina.

Ali, dodala je, "vrlo jasno i precizno govorimo kakva je situacija u Srbiji, da se oni moraju ograditi od svega toga".

Kako je kazala, kad se poprave tehničke pojedinosti, deklaracija će biti upućena predsedniku Sabora Josipu Leki i biće zatraženo da je uvrsti u dnevni red, ali ne može da predvidi hoće li Sabor deklaraciju doneti pre četvrtka, kada na istu temu, na inicijativu hrvatskih evroparlamentaraca, raspravlja Evropski parlament.

Inače, u radnoj verziji rezolucije predložene EP, u koji je Tanjug imao uvid, piše da Evropski parlament oštro osuđuje govor mržnje Vojislava Šešelja i pozivaju se vlasti Srbije da se odlučno ograde od njegovih izjava.

"EP najoštrije osuđuje govor mržnje Vojislava Šešelja i uvrede žrtava rata na podrucju bivše Jugoslavije, uključujući i njegovu sramotnu izjava na dan sećanja za žrtve Vukovara", piše u radnoj verziji dokumenta,o kojem EP treba da raspravlja i glasa u četvrtak, 27. novembra.

Inače, proteklih dana su i u hrvatskom Saboru, a i iz samog državnog vrha Hrvatske, povodom slučaja Šešelj, upozoravali Srbiju da,kao kandidat za članstvo u EU, "mora poštovati demokratske standarde i vladavinu prava kao i drugi".

Neposredan povod za podizanje tenzija u Hrvatskoj sve do saborske rasprave bio je hrvatski praznik, Dan sećanja na žrtve Vukovara, kada je Šešelj čestitao "srpskim četnicima oslobođenje Vukovara".

A povodom negativne euforije, nastale u Hrvatskoj povodom puštanja Šešelja iz pritvora i prozivanja Srbije zbog njegove retorike, reagovao je nedavno i srpski ministar spoljnih poslova Ivica Dačić koji je ocenio da je lider radikala "top tema" u Hrvatskoj iz tamošnjih unutrašnjepolitičkih razloga i predizborne (predsedničke) kampanje, a da toj zemlji nedostaje hrabrost za rešavanje pitanja iz prošlosti.

"Kad Hrvatska bude mogla da bez velikih snaga policije sačuva 10 ćiriličnih tabli onda može da drži lekcije Srbiji", podsetio je Dačić na konstantno uništavanje dvojezičnih tabli u Hrvatskoj,u sredinama sa srpskim stanovništvom.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE