• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tribunal do sada potrošio 2,5 milijardi dolara!

Autor mondo.ba

U posljednjih pet godina Haški tribunal potrošio je preko 715 miliona dolara, a za 20 godina rada troškovi ovog suda premašili su čak 2,5 milijardi dolara!

Pravda je spora, ali dostižna, a u slučaju Haškog tribunala i veoma skupa, piše "Slobodna Bosna".

Tribunal zvanično finansira UN, međutim ovaj sud dobija novac i iz drugih izvora. SAD su najveći pojedinačni finansijeri Tribunala, a samo ove godine Amerikanci su izdvojili 24,2 miliona dolara.

Novac dolazi i iz ostalih zemalja - jedni od većih finansijera su Saudijska Arabija, Japan i Kina, a kao privatno lice Džordž Soroš.

Tribunal je 1993. godine počeo rad sa skromnim budžetom od 276 hiljada dolara, a u prvih pet godina potrošio je oko 120 miliona dolara. Nakon desetak godina budžet je povećan čak hiljadu puta, pa je 2004. godine iznosio 271,8 miliona dolara. Za period 2014/2015 odobren je budžet od 178 miliona dolara.

Prema dostupnim podacima, 2012/2013 potrošeno je 250,8 miliona dolara, a dvije godine ranije čak 286 miliona dolara. Za međunarodni rezidualni mehanizam prošle godine izdvojeno je skoro 54 miliona dolara.

To znači da je u posljednjih pet godina potrošeno preko 715 miliona dolara, a prema računici sarajevskog lista, za 20 godina rada troškovi Haškog tribunala premašili su čak 2,5 milijardi dolara!

Zaposleni u Haškom tribunalu tako velike troškove pravdaju velikim brojem zaposlenih (u novembru ove godine u ICTY-ju bilo je zaposleno 654 osoba), ali i velikim obimom posla.

Do sada je na plate sudija i tužilaca utrošeno na stotine miliona evra. Mjesečna plata sudija iznosi 15.000 evra, a slične plate imaju tužioci, zamjenici tužioca i sekretar suda.

Plate analitičara i istražitelja kreću se od tri do osam hiljada evra, a mnogi advokati su se zahvaljujući basnoslovnih honorarima tokom angažmana u Tribunalu obogatili, piše "Slobodna Bosna".

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE