Mađarska će podići četiri metra visoku ogradu duž svoje granice sa Srbijom da bi sprečila priliv ilegalnih imigranata, saopštio je danas mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto.
Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović
Sijarto je rekao da zemalje EU tragaju za rešenjem, ali da Mađarska "ne može da priušti da još čeka", prenela je agencija Rojters.
"Govorimo o granici od 175 kilometara, koja se fizički može zatvoriti sa četiri metra visokom ogradom. Ministar unutrašnjih poslova je dobio instrukciju da to pripremi", dodao je on.
Pripreme bi trebalo da budu završene do naredne srede, izjavio je Sijarto, prenela je mađarska agencija MTI.
Sijarto je naglasio da taj potez nije protivan međunarodnim obavezama, niti se njime krši neki međunarodni sporazum, navela je mađarska agencija.
Na jučerašnjem sastanku ministara unutrašnjih poslova Evropske unije je ukazano da je Mađarska od svih zemalja članica najviše pogođena imigracijom, dodao je Sijarto.
Mađarska je pre pet dana zapretila da će zatvoriti granicu sa Srbijom da bi zaustavila priliv mgiranata.
"Mislimo da nije u redu da nam šalju izbeglice, one moraju biti zaustavljene na teritoriji Srbije", izjavio je tada mađarski premijer Viktor Orban u intervjuu državnom radiju Košut.
"OGRADE DUŽ GRANICE NISU DOBRA PORUKA"
Predsednik skupštinskog Odbora za evropske integracije Aleksandar Senić izjavio je danas da najava Mađarske da će podići četiri metra visoku ogradu duž granice sa Srbijom kako bi sprečila priliv ilegalnih migranata nije dobra poruka ni narodima Evropske unije, ni narodima u susedstvu.
"Podizanje ograde bilo gde na teritoriji evropskog kontinenta neće sprečiti migrante da i dalje dolaze u EU i neće imati svrhu u smislu njihovog zaustavljanja”, rekao je Senić Tanjugu.
Senić (SDS) je naveo da je solidarnost jedan od osnovnih postulata EU, a da najava podizanja ograde svakako nije simbol solidarnosti između evropskih naroda.
Mađarska je prošle godine primila više izbeglica po glavi stanovnika od bilo koje druge članice EU osim Švedske - skoro 43.000. To je ogromno povećanje u odnosu na 2012. kada je njihov broj iznosio samo 2.000.
Od početka ove godine u Mađarsku je stiglo 54.000 imigranata, a očekuje se da će do kraja godine u tu zemlju doći i do 130.000.
Početkom godine je došlo do porasta broja imigranata sa Kosova, ali većina imigranata koji sada dolaze su iz Sirije, Iraka i Avganistana.
Prema zvaničnim podacima, 95 odsto njih prelaze u Mađarsku iz Srbije.
U Austriji, koja se graniči sa Mađarskom, takođe je došlo do povećanja broja migranata i ta zemlja je ove nedelje rekla da će poslati 40 policajaca na granicu Mađarske i Srbije da bi doprineli pojačanju granične kontrole.