• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vučić došao kod demonstranata "švajcaraca" (VIDEO)

Autor mondo.rs

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić došao lično kod građana, koji su se zadužili u švajcarskim francima, a koji danima protestuju kod Kasacionog suda, tvrdeći da su "izigrani i opljačkani". Protest obustavljen do utorka.

Građani zaduženi kreditima u švajcarskim francima obustavili su danas protest ispred Vrhovnog kasacionog suda u Beogradu, posle posete predsednika Srbije Aleksandra Vučića, i najavili da će se u utorak, 2. aprila ponovo okupiti ispred tog suda od koge traže da zauzme jasan stav o kreditima indeksiranim u francima.

Sonja Vujanović iz Udruženja ĆF Srbije je agenciji Beta rekla da su građani koji su protestovali ispred Vrhovnog kasacionog suda bili iznenađeni današnjom posetom predsednika Srbije koji im je obećao pomoć, ali da neće da odustanu od zbog zahteva.

"Videćemo 2. aprila kakav će biti stav Vrhovnog kasacionog suda pa ćemo na osnovu toga odlučiti da li ćemo nastaviti proteste", kazala je ona.

Vučić, koji je građane-demonstrante obišao oko 10 časova, potpuno sam, bez saradnika ili nadležnog ministra je rekao: "Razmotrićemo kako da rešimo vaš problem, tako da vama pomognemo, a da ne načinimo štetu finansijskom sistemu."

Građani su ocenili da država ne treba da bilo šta plati, ali im je on u više navrata rekao da nema načina da se to drugačije reši.

Vučić ih je zamolio da prekinu protest a da je on spreman da se sa njima sastane i da se to zajednički reši, kao i da uvek mogu da se vrate u sledeći petak ako ne budu zadovoljni reagovanjem države.



"Ja verujem da možemo da napravimo dogovor. Razgovaraćemo sa bankama, oni će biti oštro protiv. A videćemo šta će reći i Kasacioni sud, iako ja na to ne mogu da utičem. Ali to da banke prihvate sav rizik, oni to neće", rekao je Vučić.

On je istakao da priče o kreditima u "švajcarcima" nisu nastale u njegovo vreme i da apsolutno nije odgovoran za taj problem.

"Ne možemo da kršimo Zakon o obligacionim odnosima, ne želim da vam pričam bajke. Svako pojedinačno lice je to potpisalo, međutim, pojedini bivši državni funkcioneri, ministri i guverner su se na prevaran način pojavljivali i davali osećaj sigurnosti tim ljudima. Ali, nigde nemate potpis ni Đelića, ni Dinkića, ni Jelašića", istakao je Vučić.

Vučić zamolio je građane zadužene u švajcarcima da državi daju nedelju dana vremena kako bi razgovarala sa bankama i zamolio ih da imaju vere, ali i istakao da on nema prava da vrši pritisak na Vrhovni kasacioni sud.

Istakao je da nije fer da neko plati toliki novac, a da na kraju ostene i bez novca i bez svega drugog i da će zato država pomoći, ali da će se to osetiti po drugim primanjima za druge građane.

Na to su oni koji protestuju rekli da ne žele da drugi građani trpe.

"Lepo je to, je to odgovoran stav prema državi, hvala što brinete o državi. Moraće da košta državu, nemojte da vam neko priča bajke", rekao je Vučić.

Sud (Vrhovni kasacioni) će morati da donese odluku u kratkom periodu, rekao je Vučić.

Ističe da će sudovi će morati preko banaka da se naplaćuju, između 85 i 95 miliona evra.

"Banke će to da vam odbijaju na razne načine. Neće to lako da vam se vrati i banke će da se bore protiv toga bez obzira što je izrazito nefer", rekao je on.

Već šesti dan zaredom članovi Udruženja CHF protestuju ispred zgrade Vrhovnog kasacionog suda u Beogradu tražeći da Kasacioni sud donese jasan pravni stav o "spornim kreditima".

Problemi klijenata koji otplaćuju rate kredita u švajcarskim francima poznati su već duže vreme. Najviše njih se zadužilo za kupovinu stana 2007. godine.

Kamate na franke tada su su bile 4,5 odsto, a za kredite u evrima dva puta više. Tada je franak bio 48 dinara, a danas je između 104 i 105 dinara, tako da je rata od 19.400 dinara, kolika je bila tih godina skočila na 48.960 dinara.

Ali, to je bio lični izbor svakog onog ko je uzimao kredit u "švajcarcima".

Međutim, učesnici protesta tvrde da ih "niko nije upozoravao na ovakvu mogućnost".

To, međutim, nije tačno. Nekadašnji guverner Narodne banke Srbije Radovan Jelašić više puta je upozoravao građane da dobro paze kada uzimaju kredite u inostranim valutama i da budu veoma obazrivi.

Jelašić je 2007. godine godine ukazivao građanima i da je najbolje da uzimaju kredite u dinarima.

Zvanični podaci banaka pokazuju da kredite u "švajcarcima" trenutno otplaćuje 16.814 građana.
Prema podacima Udruženja CHF u Srbiji je u periodu od 2005. godine do 2011. više od 22 000 građana uzimalo ovakve kredite.

Posle sednice Predsedništva Srpske napredne stranke u ponedeljak, Vučić je rekao da je zamolio guvernerku Narodne banke Srbije Jorgovanku Tabaković i premijerku Anu Brnabić da još jednom se razmotre mogućnosti da se građanima, koji su se, kako je rekao, na pritisak bivše vlasti, zaduživali u "švajcarcima".

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE