• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Koliko memorije treba vašem telefonu? Evo šta kažu korisnici

 vesna.jpg
Autor Vesna Kerkez

Za razliku od Apple, čiji su ekosistem i aplikacije optimizovane za rad sa manje memorije, kod Android telefona radna memorija je stavka koje nikada nije bilo dovoljno.

 Koliko memorije treba vašem telefonu? Evo šta kažu korisnici Izvor: SmartLife / Black Shark

Dok nikome ne škodi malo više RAM-a, postoji određeni minimum potreban za udoban rad Android telefona. Da se razumijemo, Android ekosistem nema tako stroge standarde kao App Store kada su u pitanju aplikacije, ali ni tako veliki broj uređaja za koje moraju biti optimizovane, pa fragmentacija utiče na to da je umjesto optimizacije odabrana strategija: “daj više memorije”.

Apple može

Dok je do ove generacije Apple savršeno parirao Android konkurenciji sa samo 4 GB radne memorije, dotle su Android konkurenti gurali tri puta više RAM-a u svoje flagship modele, kako bi bili sigurni da korisnik ima zadovoljavajuće iskustvo rada. Kod Apple je to postignuto jednostavno: sve aplikacije se razvijaju za jedan telefon, jednu ili dvije rezolucije i jedan hardver, dok kod Androida imate različite rezolucije, različite odnose stranica, drugačiji hardver, modeme, korisničke interfejse i gomilu drugih parametara, pa prosto ne treba da zamjeramo činjenici da je nivo optimizacije znatno niži kod Android ekosistema. Nije problem optimizacija, problem je previše različitih modela telefona na kojima aplikacije moraju da rade podjednako dobro.

Izvor: MONDO / OPPO

Anketa

Nedavno je poznati sajt Android Authority napravio anketu koja je obuhvatila preko 40.000 korisnika sa pitanjem “Koliko RAM-a na telefonu vam je dovoljno?” Kada se osvrnemo nekoliko godina unazad kada je 2 GB radne memorije bilo dovoljno za rad većine telefona, zapitaćemo se kad pre smo stigli do toga da 6 GB bude optimalna količina?

Prema rezultatima ankete najveći broj korisnika (32%) je rekao da su zadovoljni sa 8 GB memorije, dok je prvi sljedeći rezultat 6 GB (26%). Za 15% korisnika 4 GB RAM-a je dovoljno za udoban rad, dok je skoro 20% izjavilo da im treba 12 GB ili više. Ako se sjetimo da je Samsung u Galaxy Note10+, telefon iz 2019. godine pakovao 12 GB memorije, jasno vam je zbog čega tako veliki broj korisnika dijeli ovo mišljenje.

Koliko RAM-a na telefonu vam je dovoljno?
Izvor: SmartLife / Android Authority / Printscreen

Sa druge strane, sada i modeli srednje klase dolaze sa 6 GB memorije kao optimalnom količinom, dok flagship telefoni nemaju ispod 8 GB već godinama unazad.

Interesantno je i da su u komentarima korisnici napomenuli da će “Svaka kompanija koja pravi telefone sa manje od 4 GB RAM-a propasti”, te da “je 4 GB memorije OK, ali 6 GB ne može da škodi”.

Virtuelna memorija

Umjesto da dodaju RAM u svoje telefone, jedan dio proizvođača je počeo da se koristi trikovima koje je Microsoft započeo prije više od 20 godina – virtuelna memorija. Naime, proizvođači reklamiraju da njihovi telefoni imaju dodatnu memoriju u vidu virtuelnog RAM-a koji se alocira iz dijela skladišne memorije.

Virtuelni RAM smo primijetili kod telefona marke Huawei, Vivo, Realme, OnePlus i Xiaomi, što znači da je tehnologija u zamahu i samo je pitanje kada će postati stadardna opcija na većini uređaja. Virtuelni RAM funkcioniše odvajanjem dijela interne skladišne memorije, koja je višestruko sporija od brzog RAM-a, koja se dodaje na RAM i koristi kada je on pun.

Virtuelni RAM na Android telefonima
Izvor: YouTube / Guiding Tech

Naravno, kada uzmete sporu memoriju i proglasite je dopunom brže, nikako ne možete očekivati da će performanse biti poboljšane kao da imate više RAM-a, ali u nekom procentu to poboljšanje je vidljivo. Kada tome dodate činjenicu da su to trikovi koji se uglavnom koriste kod telefona srednje klase, čija interna memorija sama po sebi nije brza, jasno vam je da su dobici od virtuelne memorije realno marginalni, ali sa marketinške strane višestruki...

(MONDO)

Pročitajte i ovo:

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

RECENZIJE

TIPS & TRICKS