• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Društvene mreže će ponovo biti bezbjedne: EU sprema nove regulative

Autor Dragana Božić

Frances Haugen, uzbunjivač kompanije Facebook nedavno je dala svoje prijedloge EU predstavnicima oko pravila koja treba da se uvedu za društvene mreže, kako bi one ponovo postale bezbjedne.

 EU bezbjednost na društvenim mrežama Izvor: SmartLife / YouTube / C-SPAN / Printscreen

Nakon svjedočenja pred američkim Senatom, Frances Haugen je u ponedjeljak, 8. oktobra 2021. imala izlaganje u Briselu, pred predstavnicima Evropske Unije. U razgovoru sa donosiocima zakona u EU, Haugen je naglasila da bi Akt o digitalnim uslugama (DSA) koji sprema EU mogao da postane “zlatni standard” za online bezbjednost. Uz nekoliko izmjena, naravno.

Nova pravila koja bi trebala da budu spremna tokom 2022. godine su zamišljena da unaprijede uređivanje online sadržaja. Komentari koje je Frances Haugen dala na postojeće prijedloge otkrili su stavove nekoga iz jedne od takvih organizacija, i predstavljaju jedinstven pogled na cijelu problematiku.

Predložena pravila

Ona je navela nekoliko mjera koje bi mogle drastično da pomognu u procesu regulisanja štetnog sadržaja:

  1. Platforme moraju da učine svoja interna istraživanja javno dostupnim
  2. Nova regulatorna tijela moraju da imaju članove koji su ekperti u oblasti algoritama
  3. Stroži zakoni o transparentnosti podataka
  4. Reforma člana 230 kako bi platforme bile odgovorne za sadržaj koji promovišu
  5. Da se vijesti na društvenim mrežama prikazuju hronološki

Haugen je takođe izjavila da njena ideja nije da se Facebook potpuno rasturi, jer to ne bi riješilo probleme koji se generišu algoritmima ove kompanije. Umjesto toga, to bi dovelo do prostog razbijanja postojećih problema na različite entitete.

Izvor: SMARTLife / Facebook

U svom izlaganju pred Evropskim parlamentom, Haugen je izrazila zabrinutost prema nekim strožim pravilima.

EU model

I dok su članovi EU parlamenta iskoristili svjedočenje Frances Haugen kako bi promovisali svoje prijedloge, ona je rekla da se ne slaže sa svim predloženim idejama. U određenim oblastima ona je savjetovala da DSA treba da bude stroži, ali isto tako kaže da bi pravila trebala da pokriju sav sadržaj koji krši uslove poslovanja platforme, a ne samo ilegalni sadržaj.

Ona je naglasila da prosto tjeranje platformi da objave svoje podatke nije dovoljno, već da kompanije moraju da objasne kako prikupljaju podatke koje koriste za reklame, rangiranje i parametre bodovanja sadržaja.

DSA, po njenom mišljenju ima nekoliko mana, kao što je izuzeće medija, jer se na taj način pravi potencijalna rupa u regulativi koja se može iskoristiti za kampanje dezinformacija. Ukoliko bi se uvela jezički neutralna rješenja na platforme, uređivanje sadržaja bi funkcionisalo i na drugim jezicima osim engleskog.

Uvodno izlaganje Frances Haugen pred EU Parlamentom
Izvor: SmartLife / CNET Highlights

Negdje stegnuti, a negdje olabaviti kaiš

U svom izlaganju Frances Haugen je sugerisala da bi bilo dobro da se neka pravila ublaže, poput zabrane ciljanog oglašavanja. Ona se zalaže da korisnicima ostavi da mogu da biraju da li žele da dobiju ciljane ili generičke oglase, ali da bi bilo pametno zabraniti prikupljanje podatka od trećih strana poput kompanija koje izdaju kreditne kartice.

Nisu svi srećni

Iako su neki poslanici ostali razočarani odbijanjem pojedinih prijedloga, njeni komentari su većinom dočekani sa dobrodošlicom. Pohvale koje je Haugen, kao neko ko se bavi podacima i neko ko je radio u kompaniji koja te podatke koristi zarad svojih ličnih ciljeva, iznijela za DSA su ulile dodatan vjetar u leđa novom aktu koji bi trebao da napravi velike promjene kada su u pitanju društvene mreže.

Druga strana

Naravno, DSA već neko vrijeme nailazi i na kritičare, koji nisu samo lobisti velikih tehnoloških kompanija, već i aktivisti koji upozoravaju da će zakoni ograničiti slobodu govora i imati disproporcionalan uticaj na male organizacije.

Pročitajte i ovo

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

RECENZIJE

TIPS & TRICKS