YouTube sada korisnicima sa instaliranim blokatorima oglasa ne dozvoljava da gledaju video, već snimci na početku reprodukcije preskaču pravo na kraj videa, ali još uvijek postoje zaobilazni načini
Nakon što je 2022. godine uspio da ugasi popularnu aplikaciju YouTube Vanced, pomoću koje su korisnici mogli da blokiraju reklame, YouTube je sledeće godine objavio pravi rat blokatorima oglasa, čiji se ishod vidi ovih dana.
Mjera sprovedena kako bi se više korisnika podstakao da plate servis YouTube Premium, ukoliko ne žele da gledaju oglase tokom reprodukcije videa, dovela je do toga da je najpopularnija onlajn video platforma počela da testira blokiranje blokatora oglasa.
Korisnici su tokom 2023. prijavljivali da ne mogu da puštaju YouTube video snimke ako platforma otkrije blokatore oglasa. Tada bi korisnici dobili tri opomene ili mogućnost da pogledaju tri video snimka u kojima je bilo dozvoljeno da blokiraju oglase, nakon čega bi dalja reprodukcija postala nedostupna.
Od počeka ove 2024. godine, striming platforma je navodno testirala usporavanje učitavanja video snimaka za korisnike koji koriste blokatore reklama.
YouTube sada, vjerovatno kao dio novog testa, korisnicima sa instaliranim blokatorima oglasa ne dozvoljava da gledaju video, već snimci na početku reprodukcije preskaču pravo na kraj videa. Reprodukcija videa se nastavlja normalno kada se blokiranje oglasa onemogući, navodi 9to5Google.
Takođe, neki korisnici YouTube-a su na Reddit-u objavili da se, prilikom korišćenja blokatora reklama, video emituje bez zvuka, kao i da se video snimci "koče i zaglavljuju" prilikom učitavanja.
I pored svega toga, uporni korisnici i dalje nalaze načine da zaobiđu blokadu blokatora. Neki do njih su na Reddit-u objavili da ekstenzija uBlock Origin i dalje nesmetano može da se koristi, a tu su i plaginovi, kao što je Ad Speedup, koji automatski ubrzavaju reklame i do 16 puta.
Tu je i još jedan "zanimljiv" način. Korisnici su takođe otkrili da je YouTube reklame moguće blokirati upotrebom VPN-a i postavljanjem Albanije za lokaciju sa koja ga koristite, prenosi Android Police. Razlog je vjerovatno to što Google-ova oglasna platforma još uvijek ne podržava albanski jezik. Otkriveno je da ova "fora" radi i na pametnim telefonima i na računarima.
BONUS VIDEO: