• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Istorijska misija: Ni jedna letjelica nikada nije prišla Suncu bliže od ove!

 vesna.jpg
Autor Vesna Kerkez

U trenutku svog najbližeg prolaska pored Sunca, 24. decembra oko 13 časova, solarna sonda Parker će se kretati brzinom od oko 692.000 kilometara na sat

 solarna sonda Parker leti oko sunca Izvor: NASA

Solarna sonda Parker, američke svemirske agencije NASA, nastavlja svoje istorijsko putovanje oko Sunca i polako se "priprema" za još jedno obaranje rekorda ove nedjelje.

Ova letjelica će 24. decembra, u 12 časova i 53 minuta po Srednjeevropskom vremenu, prići na razdaljinu od samo 6,1 milion kilometara od površine Sunca. To će biti najmanja udaljenost na koju je ova ili bilo koja druga sonda ikada prišla Suncu!

Ovaj događaj će označiti kraj 22. orbite sonde Parker oko Sunca i prvi od tri posljednja bliska preleta planirana za ovu misiju. Očekuje se da će letjelica, lansirana 2018. godine, završiti ukupno 24 orbite oko Zemljine najbliže zvijezde.

"Nijedan objekat koji je ljudska ruka napravila nikada nije prošao tako blizu Sunca, tako da će Parker zaista prenositi podatke sa do sada neistražene teritorije. Jedva čekamo da dobijemo informacije od svemirske letjelice dok ponovo bude kružila oko Sunca", ističe Nik Pinkin, menadžer misije Parker Solar Probe u Laboratoriji za primijenjenu fiziku Univerziteta Džons Hopkins.

U trenutku svog najbližeg prolaska pored Sunca, prenosi Engadget, sonda Parker će se kretati brzinom od oko 692.000 kilometara na sat!

A kada bude dovoljno udaljena od Sunca da može ponovo uspostavi komunikaciju, ona će signalizirati timu na Zemlji da potvrdi svoju poziciju. Ta potvrda se očekuje 27. decembra.

BONUS VIDEO:

Pogledajte

00:18
Nasmejano Sunce
Izvor: NASA / SDO / AIA
Izvor: NASA / SDO / AIA

(MONDO/SmartLife) 

Možda će vas zanimati

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

RECENZIJE

TIPS & TRICKS