• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Poslije 20 dana nezapamćenog rasta i svrgavanja ChatGPT-a sa trona – kineski AI zabranjen u SAD

 vesna.jpg
Autor Vesna Kerkez

Kineski AI četbot DeepSeek R1, koji je za manje od 20 dana od lasniranja u SAD po popularnosti prestigao ChatGPT, zvanično je zabranjen za upotrebu u američkoj ratnoj mornarici

 DeepSeek R1 zabranjen u američkoj mornarici Izvor: Shutterstock

Američka ratna mornarica zabranila je upotrebu tehnologije vještačke inteligencije (AI) kineske kompanije DeepSeek. Zabrana se odnosi na korišćenje DeepSeek-ovog AI četbota u zvanične i privatne svrhe, što takođe podrazumijeva preuzimanje, instaliranje i svaki drugi način primjene.

Četbot DeepSeek R1, veoma sličan ChatGPT-u kompanije OpenAI, je zahvaljujući svom otvorenom kodu, postao široko dostupan korisnicima i razvojnim inženjerima koji se bave vještačkom inteligencijom.

To ga čini potencijalno opasnim ukoliko se korisni na istom uređaju na kome se nalaze softveri i alplikacije posebne namjene, kao i povjerljive informacije.

Zvaničnik mornarice je za CNBC potvrdio da je direktiva u skladu sa politikom glavnog informacionog odeljenja Ministarstva mornarice o generativnoj vještačkoj inteligenciji. Portparol Bijele kuće prethodno je najavio da će Savjet za nacionalnu bezbjednost ispitati moguće bezbjednosne implikacije DeepSeek-ovih usluga.

Izvor: Shutterstock

A iako druge zvanične zabrane, osim mornarice, nisu zabilježene, američki zvaničnici i zakonodavci pokazuju rastući oprez prema novom kineskom četbotu koji je za manje od 20 dana u SAD doživio do sada nevjerovatnu popularnost.

Pojedini američki kongresmeni pozvali su na uvođenje mjere koje bi trebalo da ograniče i uspore razvoj kineskog tehnološkog startapa. Predsjednik dvostranačkog Odbora za Kinu Predstavničkog doma američkog Kongresa Džon Mulenar je zatražio uvođenje strože kontrole izvoza tehnologija ključnih za izgadnju DeepSeek-ove AI infrastrukturu, kao što su Nvidia AI čipovi.

BONUS VIDEO:

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Remaining Time 0:00
 
Stream Type LIVE
Stream Type LIVE

klikni za zvuk

Pogledajte

02:44
Da li će nas veštačka inteligencija zameniti?
Izvor: Kineska medijska grupacija
Izvor: Kineska medijska grupacija

 (MONDO/SmartLife)

Možda će vas zanimati

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

RECENZIJE

TIPS & TRICKS