Nova tehnologija trodimenzionalnih piksela na parčetu kvarcnog stakla moglo bi biti rješenje za dugotrajno i pouzdano čuvanje velikih količina podataka i multimedije.
Nema tog kompjuteraša kojem hard disk, uprkos povoljnoj dijagnozi nekog monitoring programa, nije iznenada vrisnuo. Desilo vam se, zar ne?! Pa, da… razumemo vas!
Drage nam podatke stoga poveravamo dodatnom uređaju, Cloud infrastrukturi (tuđa mašina, jednako podložna kvarovima) ili disku, ali je jasno da savršeno pouzdana lokacija ne postoji.
Tamo gde ulozi prevazilaze fotke sa letovanja, poput kompanije Warner Bros., mere predostrožnosti opravdano su na višem nivou. Rolne filmova i serija čuvaju se u posebnim skladištima u kojima se reguliše temperatura i vlažnost vazduha, a digitalne arhive migriraju na sveže medijume svake tri godine.
Uši su konstantno prislonjene na tlo u iščekivanju trajnijeg rešenja, a odgovor bi mogao da ponudi niko drugi do - Microsoft.
Saradnja dve kompanije na projektu Silica, iznedrila je komad kvarcnog stakla, dimenzija 7,5 centimetara × 7,5 centimetara, na kome je sačuvan film “Supermen” iz 1978. godine.
Upis podataka vrši se impulsnim laserom koji fizički deformiše voksele (trodimenzionalni piksel) po utvrđenom obrascu. Staklo debljine samo dva milimetra, sadrži čak sto slojeva voksela, pa je maksimalni kapacitet ovog skladišta 75, 6 gigabajta.
Kada zatrebaju, podatke će dekodirati namenski AI algoritam.
Silica staklo se pokazalo kao veoma otporno - kuvano je u ključaloj vodi, podgrevano u mikrotalasnoj pećnici, izlagano jakim magnetima i grebano čeličnom vunom. Nijedna od ovih muka nije oštetila sadržaj, objavio je SK. Prototip se dobro pokazao, pa je moguće da će se u budućnosti, ako dođe do masovnije distribucije, staklo trajno useliti u serverske sobe.
Pratite Mondo.ba na Facebooku, Instagramu i Twitteru. Aplikacija je dostupna za IOS i Android telefone.