• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Masivno curenje podataka: Ugroženo više od 1,2 milijarde korisnika!

Izvor MONDO/Agencije

Lični podaci više od 1,2 milijarde ljudi, korisnika različitih internet mreža i servisa kompromitovano je objavom na nezaštićenom onlajn serveru.

 1,2 milijarde podataka otkriveno na serveru onlajn curenje Izvor: MONDO / Kaspersky

Lični podaci 1,2 milijarde korisnika različitih internet servisa našli su se potpuno nezaštićeni na jednom onlajn serveru, kojem je mogao da pristupi bilo ko sa tačnom web adresom.

Američki stručni magazin Wired objavio je da se radi o potpuno nezaštićenoj bazi podataka, za koju se ne zna kako je nastala, ali da je jasno da je podatke generisala iz više različitih izvora.

Možda će vas zanimati

Ovu bazu podataka sačinjavaju podaci o 1,2 milijarde korisnika online servisa poput društvenih mreža, a uglavnom se sastoje od imena, mejl adresa i brojeva telefona (fiksnih i mobilnih).

Prema oceni stručnjaka za onlajn bezbednost sreća u nesreći je to što u bazi podataka nema lozinki niti podataka o kreditnim karticama ili brojeva socijalnog osiguranja tj. onih, koji bi mogli značajnije da ugroze i privatnost i bankovne računa korisnika.

Nezaštićena baza podataka otkrivena je u oktobru 2019, a u njoj su podaci teški oko četiri terabajta i uključuju informacije sakupljene sa profila na Facebook, Twitter, GitHub i LinkedIn (društvenim) mrežama.  Na serveru je pronađeno nekoliko milijardi profila na različitim mrežama i 622 miliona jedinstvenih mejl adresa, zajedno sa preko 50 miliona brojeva telefona samo sa LinkedIn mreže, koji se mogu povezati sa više od 1,2 milijarde pravih osoba.

Kako se navodi, sporni server više nije onlajn (skinut je samo nakon par sati, nakon objave prve vesti o ovome) i podacima se ne može pristupiti, a slučaj je prijavljen američkom Federalnom istražnom birou (FBI), koji se uključio u istragu. FBI nije želeo da komentariše ništa na ovu temu, ali je potvrdio da je istraga u toku.

Za sada, takođe nema podataka da li su podaci i na koji način zloupotrebljeni.

Jedino što mi, kao korisnici u ovom trenutku možemo da učinimo, jer se ne zna koji su tačno korisnici pomenutih mreža kompromitovani, jeste da zamenimo sve lozinke na Facebook, Twitter, LinkedIn i GitHub mrežama i servisima, radi lične bezbednosti.

Pratite Mondo.ba na FacebookuInstagramu i Twitteru. Aplikacija je dostupna za IOS i Android telefone.

Pročitajte i ovo

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

RECENZIJE

TIPS & TRICKS