Google je obećao lakše instaliranje aplikacija koje ne dolaze sa Play Store-a.
Mogli ste na našem portalu da čitate o novim Google-ovim pravilima koje se tiču plaćanja aplikacija.
Sad ta kompanija ima nove planove za operativni sistem Android 12 koji treba da izađe naredne godine.
Povodom naplaćivanja usluga koje je najavio, a koje možete da čitate u gore spomenutom linku, Google je morao da se oglasi zbog negodovanja brojnih kompanija kao što je Epic. Oni su poručili tom izdavaču video igara da slobodno potraži drugu prodavnicu za aplikacije i sada su se oglasili povodom implementacije novih prodavnica u Android 12. Napominju da će obezbediti lakše instaliranje novih softvera preko eksternih prodavnica na Android uređajima, a da ne kompromituju bezbednost istih. Već sada postoje na Android uređajima prodavnice koje nisu Google Play Store, to su uglavnom prodavnice aplikacija od samih proizvođača telefona, tako Samsung ima Galaxy Store. Google je napomenuo da će više detalja o novim prodavnicama biti dostupne u budućnosti.
Sve je krenulo od kada je jedna od najpopularnijih video igara današnjice, Fortnite, izbačena iz Play Store i AppStore prodavnica, pošto je naplaćivala dodatni sadržaj preko alternativnog sistema naplate, što se kosisa pravilima Apple-a i Google-a! Ipak, postoje aplikacije kao što su AirBnB i ClassPass koje imaju naplaćivanja u samoj aplikaciji, ali koje ne nude nikakav digitalan sadržaj, zbog čega su se žalili Apple-u zbog sistema plaćanja. Treba istaći da su se Google i Apple odrekli svojih naknada kada su u pitanju ovakvi modeli biznisa, Google je napomenuo da oni neće morati da koriste Android Google Play naplatne usluge u bliskoj budućnosti: “Prepoznajemo da je globalna pandemija uticala da su mnogi morali da se prilagode u novom smislu, pogotovo kada je u migriranje fizičkog biznisa u digitalni. Sledećih 12 meseci, one neće morati da se pridržavaju naših naplatnih polisa, nastavićemo da preispitujemo ovu situaciju i u narednoj godini” – piše u saopštenju Google-a.
Programeri imaju rok da do 30. septembra 2021. godine svoje aplikacije učine kompatibilnim sa Google-ovom novom politikom plaćanja.