Salah i "faraoni" rastužili bh. stručnjaka: Ništa od borbe Vahida Halilhodžića za medalju u Africi

Nakon što su juče polufinale Afričkog kupa nacija izborili Kamerun i Burkina Faso, Egipat je to uradio danas pobjedom protiv Maroka, kojeg predvodi bh. stručnjak Vahid Halilhodžić.

egipat maroko 2:1 afrički kup nacija Izvor: Anadolija/Fareed Kotb

Reprezentacija Egipta pobjedom protiv Maroka 2:1 nakon produžetaka izborila je plasman u polufinale Afričkog kupa nacija.

Nakon što su juče polufinale izborili Kamerun i Burkina Faso, Egipat je to uradio danas pobjedom protiv Maroka, kojeg predvodi bh. stručnjak Vahid Halilhodžić.

Maroko je poveo već u sedmoj minuti iz jedanaesterca koji je realizirao Sofijan Bufal. Ipak, Egipat je uspio izjednačiti u 53. preko Mohameda Salaha.

U regularnom toku meča je bilo 1:1, pa su se igrali produžeci.

Pobjednički pogodak je postignut u 100. minuti kada je Salah sjajno probio desnu stranu i preciznim dodavanjem pronašao Trezegea, koji je pogodio za 2:1 i polufinale Kupa nacija.

Egipat će u polufinalu 3. februara igrati protiv domaćina Kameruna.

SENEGAL

Među četiri najbolje selekcije Afrike plasirao se i Senegal. Senegalci su sa 3:1 porazili Ekvatorijalnu Gvineju. Didiu, Kujate i Sar pogađali su za Senegal, dok je jedini gol za Ekvatorijalnu Gvineju postigao Bujla.

Egipat je sa sedam titula prvaka najuspješnija selekcija Afričkog kupa nacija. Slijede Gana i Kamerun sa po četiri titule prvaka.

Afrički kup nacija je glavno fudbalsko takmičenje afričkih reprezentacija. Održava se svake druge godine od 1968, a prije te godine se održavalo u nepravilnim razmacima.