Kad ne pogađa Džeko, tu je Salah

Prvim het-trikom Mohameda Salaha u Seriji A, Roma očekivano slavila protiv Bolonje 3:0, u posljednjem meču 12. kola italijanskog prvenstva.

Drugu prvenstvenu utakmicu zaredom, Edin Džeko nije uspio da postigne gol, pa ga je u trci za najboljeg golgetera Serije A sa dva današnja gola sustigao Mauro Ikardi.

Ipak, na sreću "dijamanta" i "vučice"; razbudio se krilni napadač Mohamed Salahi het-trikom omogućio Romi da slavi u posljednjem meču 12. kola.

ROMA - BOLONJA 3:0 (1:0)

Suočena s brojnim povredama, Roma je nakon kiksa u prošlom kolu i remija bez golova u Empoliju ugostila Bolonju u želji da što prije "načne" gostujuću odbranu.

Nigerijski napadač Umar Sadik, inače Romin igrač na pozajmici u Bolonji, u dva navrata opasno je zaprijetio golu Vojčeka Šćešnog na otvaranju susreta.

Bio je to signal za fudbalere "vučice" da krenu ozbiljnije ka golu protivnika. Dijego Peroti u 13. minutu dobro prošao po lijevoj strani, uputio povratnu loptu za Salaha, Egipćanin je šutirao, a u želji da otkloni opasnost ispred svog gola, nesrećnog Adama Masina zakačila je lopta, promijenila smjer i otkotrljala se iza leđa Anđela Da Koste.

Znali su fudbaleri Bolonje od koga im prijeti najveća opasnost, pa su Edina Džeku nerijetko čuvala dva, ponekad i tri fudbalera. Ipak, bh. reprezentativac početkom drugog dijela igre oslobodio se svojih čuvara, odlično šutirao, ali je Brazilac na golu gostiju dva puta još bolje intervenisao.

Veliku grešku napravio je arbitar Pjero Đakomeli, kada je u 59. minutu prekinuo akciju Salaha koji je krenuo sam ka golu Bolonje, zbog navodnog prekršaja nad Adamom Mazinom, iako je ponovljeni snimak pokazao da kontakta uopšte nije bilo.

Minut kasnije ponovo je Salah bio u prilici, ali je golman Bolonje intervenisao.  U 62. minutu, nije imao šanse. Nezadrživi Egipćanin ponovo je pobjegao odbrani gostiju, primio loptu od Kevina Strotmana i ovaj put spasa za Da Kostu nije bilo. Uslijedila je rutinska egzekucija za 2:0.

Treći gol, kojim je kompletirao prvi het-trik u Seriji A, Salah je postigao u 71. minutu.

Ponovo je Da Kosta atraktivno odbranio šut Džeke, ali se na pravom mjestu našao egipatski golgeter i osmim prvenstvenim golom zapečatio sudbinu Bolonje.

Imao je Džeko još prilika za 11. gol u prvenstvu, ali danas nije bio njegov dan. Prvi put ove sezone kapiten BiH nije uspio da zatrese mreću rivala na "Olimpiku":

Roma se ovim trijumfom vratila na drugu poziciju, te je ponovo najefikasnija ekipa lige. S druge strane, tim nekadašnjeg selektora "azura" Roberta Donadonija upisao je sedmi meč u nizu na kojem nije slavio (četiri remija i tri poraza).