Srbija je peta: Šou Bogdanovića i Jokića za kraj!

"Orlovi" odličnom igrom u drugom dijelu meča pobijedili Češku i zauzeli peto mjesto na Mundobasketu u Kini.

Bogdan Bogdanović potvrdio je kandidaturu za najboljeg strijelca Svjetskog kupa, postigavši 31 poen u pobjedi nad Češkom 90:81 (41:50), kojom je reprezentacija Srbije osvojila peto mjesto.

Prvi put otkako je selektor Aleksandar Đorđević, "orlovi" nisu igrali u polufinalu velikog takmičenja, ali su onda savladali Amerikance, pa protiv Čeha u drugom poluvremenu pokazali zbog čega su ih do prije nedjelju dana smatrali favoritima za zlato.

Pored Bogdanovića, koji je šutirao trojke 7/12, pokvarivši procenat forsiranjem u finišu meča, na svoja NBA izdanja podsjetio je u subotu popodne Nikola Jokić, koji je uz sedam poena zabilježio 14 skokova i sedam asistencija.

Upravo Jokić bio je najzaslužniji što je Nikola Milutinov sa 14 poena bio drugi na listi strijelaca na ovom meču.

SRBIJA: Simonović 4, Bogdanović 31 (trojke 7/12, 4sk, 3as), Bjelica 3, Lučić 5, Raduljica 7 (3sk, 3izg), Birčević 1, Jokić 7 (14sk, 7as), Milutinov 14 (za dva 6/6, 7sk), Micić, Gudurić 3, Jović 12 (7sk, 6as, 3izg), Marjanović 3.

ČEŠKA: Auda 16, Vioral, Pumprla 4, Hruban 9 (5sk, 3ukr), Satoranski 13 (trojke 3/5, 6as), Šilb, Balvin 12 (10sk), Širina 2, Peterka 14 (trojke 4/5), Bohačik 6 (4sk), Paliza 3, Križ 2 (4sk).

...
Izvor: Youtube/FIBA

Meč u "Vuksong sport centru" u Pekingu, gdje će u nedjelju za medalje igrati Australija - Francuska (10.00) i Španija - Argentina (14.00), imao je dva različita poluvremena.

Preciznije, tim Aleksandra Đorđevića je poslije pobjede nad SAD 94:89 opet zaigrao opušteno u fazi odbrane, pa je vođstvo od 20:15 krajem prve i početkom druge četvrtine preraslo u deficit od 25:32, pa i maksimalnih "minus 13" - 30:43!

Djelovalo je da će se "orlovi" bez potrebe obrukati na oproštaju, ali prije svih Bogdanović nije dozvolio da se to desi. Na startu treće četvrtine bio je glavni akter serije 8:1, kojom je uhvaćen priključak (49:51), da bi poslije kratkog "trzaja" Čeha i povratka na 51:58, srpski košarkaši potpuno zagospodarili terenom.

Iz čvrste odbrane ređale su se kontre i laki poeni, uz povremenu dalekometnu paljbu. Zakucavanjima Milutinova u 35. minutu otišli su Srbi na 88:70 i gotovo potpuno potisnuli sjećanje na blijedu partiju iz drugog kvartala.

To pravo moraće da zarade na jednom od kvalifikacionih turnira, sljedećeg ljeta, ostaje da se vidi da li sa Aleksandrom Đorđevićem, kome je ovim mečom istekao ugovor, ili će šansu dobiti neki drugi trener.

TOK UTAKMICE

15:38 Trojke Čeha za častan poraz
89:79 (39. minut) Tri puta su pogodili van linije 6,75 metara i gotovo prepolovili zaostatak.

15:34 Milutinov!

88:70 (38. minut) Dva zakucavanja mladog centra, koji djeluje da je željan igre.

15:30 Bogdan prešao 30
84:66 (35. minut) Sedma trojka izuzetno raspoloženog srpskog beka!

15:24 Bogdanoviiiiiććć!
77:64 (32. minut) Dvije trojke zaredom, ukupno 28 poena (6/7 šut za tri). Bilo je 30:43 i 51:58.

15:19 Preokret "orlova"
69:62 za Srbiju, poslije odlične igre i 28:12 u trećoj četvrtini.

15:13 Serija traje!
64:58 (28. minut) Serija je narasla na 13:0! Mnogo bolja odbrana Srbije nego u prvom poluvremenu, Česima su neke lopte i izašle iz koša, tako da se pruža prilika za igru u tranziciji i lake poene Simonovića i Jovića.

15:07 Neriješeno je
58:58 (25. minut) Trojka Jovića, serija 7:0.

15:02 Dobar početak drugog poluvremena!
49:51 (22. minut) Serija 8:1, uz trojke Bogdanovića i Lučića. Jokić pokazuje dodavačke kvalitete, mali smo i šut za vođstvo...

14:50 Lista strijelaca
Bogdanović 17 (bez promašaja, trojke 3/3), Raduljica 7, Milutinov 4, Marjanović 3, Bjelica 3... "Orlovi" gube devet poena razlike, iako imaju šut iz igre 54 odsto.

14:44 Ipak ubjedljivo vođstvo Čeha
41:50 na poluvremenu! Češka šutira trojke 8/15, ima pet asistencija više i čak pet ukradenih lopti više (6:1)

14:39 Serija Srbije 8:0
38:43 (18. minut) Bilo je 30:43, pa je Bogdanović trećom trojkom malo pokrenuo ekipu.

14:34 "Orlovi" na -10!

28:38 (16. minut) Trojka Peterke i koš Balvina uz dodatno bacanje, bez odbrane u reketu.

14:27 Česi prešli u vođstvo
25:32 (14. minut) Dva puta je bilo šest razlike (21:27, 23:29), sada i maksimalnih sedam. Česi šutiraju trojke 5/9, a postižu i lake poene pod košem.

14:20 Prva četvrtina - bez pobjednika
Srbija - Češka 20:20. U 8. minutu je Srbija poslije druge trojke Bogdanovića i koša Raduljice iz okreta vodila 20:15, ali onda nije postigla ni poen do kraja četvrtine. Bogdanović je dao 10 poena, Milutinov i Raduljica po četiri, Lučić dva.

14:09 Bogdanović opet raspoložen
11:10 (5. minut) Sedam poena najboljeg igrača Srbije na ovom turniru, a ostala četiri postigao je Milutinov.

14:08 Startne petorke
Jović, Bogdanović, Lučić, Jokić, Milutinov - Satoranski, Bohačik, Hruban, Križ, Balvin.

Srbija - Češka 14.00

"Orlovi" će nastup na Mundobasketu završiti dan ranije nego što smo svi željeli, ali će ipak osjetiti parket "Vuksong sport centra" u Pekingu, na kome će se u nedjelju igrati finale i meč za bronzanu medalju.

Odluka FIBA je da se sve utakmice za konačan plasman igraju u glavnom gradu Kine, pa su i "orlovi" morali u Peking iz Donguana, što im je treća selidba od početka takmičenja.

Pobjedom nad SAD 94:89 djelimično su zacijeljene rane od poraza koje su Srbima nanijeli Španija i Argentina.

Iako će svijest o propuštenoj šansi "boljeti i za 10 godina", kako je izjavio Nemanja Bjelica, sve što Bogdanović i drugovi mogu da urade u ovom trenutku je da zabilježe novu, šestu pobjedu i tako se na pozitivnoj noti oproste od Svjetskog kupa.

Podsjećamo da zbog prolaska Španije i Francuske u polufinale "orlovi" nisu imali šansu da se poslije eliminacije bore makar za odlazak na Olimpijske igre u Tokiju 2020. To pravo moraće da zarade na jednom od kvalifikacionih turnira, sljedećeg ljeta.