Bogdanović i "orlovi" rešetali, novi poraz Amera!

Reprezentacija Srbije ubacila je 15 trojki i prvi put poslije Indijanapolisa 2002. savladala SAD. U subotu protiv Češke ili Poljske.

Bogdan Bogdanović dao je 28 poena, od toga sedam trojki iz 14 šuteva i predvodio "orlove" do pobjede nad SAD, na početku razigravanja za plasman od 5. do 8. mjesta.

Finalisti OI 2016. i SP 2014, ovog popodneva u Donguanu su se sastali u meču koji se prevashodno igrao za prestiž, a "orlovi" su pokazali da im je više stalo do pobjede, mada u očajnom početku Amerikanaca sigurno ima udjela i to što su na parket izašli poslije samo 24 sata odmora, dok su izabranici Aleksandra Đorđevića imali duplo više poslije poraza od Argentine.

Obe ekipe sada se sele u Peking, gdje će SAD u subotu od 10.00 igrati za sedmo, a Srbija od 14.00 za peto mesto na svijetu, protiv boljeg iz meča Češka - Poljska.

Prvi trijumf nad selekcijom SAD od legendarnog četvrtfinala SP u Indijanapolisu 2002. ostvaren je zahvaljujući šutu za tri poena 15/31, koji je naročito u prvoj četvrtini bio vanserijski - 8/9, uključujući Bogdanovićevih 4/4 u prva četiri minuta.

Amerikanci su bili potpuno van ritma, promašivali su šut za šutom, pa je Srbija dobila uvodnu dionicu nevjerovatnim rezultatom 32:7 (negativni rekord SAD na šampionatima svijeta).

Tim Grega Popovića počeo je da se zahuktava već na početku druge četvrtine, napravili su seriju 9:2 i vratili samopouzdanje, dok su "orlovi" počeli da komplikuju u napadu i postali nijemi posmatrači u odbrani.

Na poluvrijeme se otišlo sa samo četiri poena razlike (44:40), dok su u trećoj dionici Amerikanci prišli na 61:59 i 64:61, imali šut za izjednačenje, ali Srbija nije dala vođstvo nijednog trenutka.

Važne šuteve pogodili su Lučić i Bogdanović, zatim i Bjelica, uz jednu važnu odbranu, kojom je omogućio Vasiliju Miciću da u 36. minutu iz kontre poveća na 85:72.

Uprkos ubjedljivom vođstvu, "orlovi" su bili pod pritiskom do tridesetak sekundi prije kraja jer su aktuelni olimpijski i još tri dana svjetski šampioni uporno nadirali, želeći da izbore bar produžetak. Ali, Jokić je sa linije za slobodna bacanja otklonio sve dileme.

Bravo, "orlovi"!

Treba reći da je ekipa SAD nastupila bez "rovitih" Markusa Smarta i Džejsona Tejtuma, ali je Đorđević bio fer, pa je takođe skratio rotaciju i nije uvodio u igru Miroslava Raduljicu, Marka Gudurića i Stefana Birčevića.

TOK UTAKMICE

14.55 Srbija je tu!

94:88 (40. minut) Jedno bacanje Bogdanovića, jedno Herisa, pa dva Jokića. To je definitivno to! Srbija će u subotu od 14.00 u Pekingu igrati za peto mjesto na svijetu, protiv Češke ili Poljske.

14.50 Ma, dajte...

91:87 (40. minut) Dvije trojke Amera (Barns i Voker), obje poslije ofanzivnih skokova. Još minut do kraja.

14.47 Bogdan rješava!

91:81 (38. minut) "Vezana" četiri poena srpskog beka, ukupno 27 na utakmici. "Plus 10" tačno dva minuta pre kraja moralo bi da bude dovoljno za pobjedu.

14.45 Nije riješeno

87:81 (38. minut) Više nego prepolovljena prednost od prije dva minuta. Tajm-aut Đorđevića.

14.40 +13

85:72 (36. minut) Bjelica blokira Kembu Vokera na isteku napada, Micić zakucava u kontri.

14.39 Bjelica!

81:70 (34. minut) Amerikanci su bacanjima Barnsa prekinuli seriju "orlova" 7:0 na početku četvrte četvrtine, a onda je Bjelica ubacio 15. trojku za Srbiju!

14.34 Bravo, Luča!

78:68 (33. minut) Promašio je dva slobodna bacanja, a onda pogodio važnu trojku! Šutira 3/3.

14.27 Kraj treće četvrtine - 71:68

Promašaji Bogdanovića i Micića, Srbija nije uspjela da se "odlijepi". Ipak, nijednog trenutka nije ispustila vođstvo. Najbolji strijelci: Bogdanović 23 poena, Lučić 12.

14.23 Neoprezni Bjelica

69:66 (29. minut) Midlton je presjekao pas na liniji tri poena i imao otvoren put ka srpskom košu.

14.21 Ne daju Bogdan i Lučić

67:61 (28. minut) Sedma trojka Bogdanovića, pa druga Lučića. Amerikanci su prethodno promašili šut za izjednačenje.

14.17"Ameri dišu za vrat"

61:59 (26. minut) Trojke Vokera i Mičela, utakmica je sada "na jednu loptu". Serija 0:8!

14:13 E, sad nema greške!

56:49 (24. minut) Peta trojka Bogdanovića.

14.09 Lučić i Jokić dižu procenat

53:47 (23. minut) Dvije trojke "orlova", nakon što u drugoj četvrtini nisu postigli nijednu... Ipak, samo jedna, pošto je Jokić nagazio liniju bukvalno milimetar ili dva.

14.00 Statistika

Amerikanci cijelu prvu četvrtinu nisu mogli ništa da pogode, ali na poluvremenu je procenat šuta iz igre izjednačen: Srbija 47, SAD 47. Trojke 8/16 Srbija (0/7 u drugoj četvrtini), SAD 5/12.

Lista strijelaca: Bogdanović 14, Lučić 6, Micić 6, Bjelica 5, Milutinov 5, Jović 5, Jokić 3 - Midlton 10, Tarner 9, Voker 8, Barns 4, Mičel 4, Braun 3, Plamli 2.

13.57 Negativni rekordi SAD

13.50 Od +25 do samo +4 za 10 minuta

44:40 kraj prvog poluvremena! Amerikanci su uzvratili gotovo istom mjerom i od egzibicije "orlova" smo vrlo brzo došli do izjednačene utakmice.

13.47 "Upis" Jokića

43:38 (19. minut) Tek u finišu prvi šut i prvi poeni Nikole Jokića. Ali, Tarner postiže trojku, zatim Voker blokira Micića, a Midlton "cijepa" mrežicu sa sedam metara. Serija 0:6.

13:41 Srbija počela da ''umire'' u ljepoti

36:26 (17. minut) Previše se traži ekstra pas... Mnogo promašaja poslije sjajne prve četvrtine, a Amerikanci igraju sve ozbiljnije. Trojka Midltona na isteku napada, pa zakucavanje Tarnera i Đorđević traži drugi tajm-aut. Sa +25 Srbija pada na samo +10.

13.37 Za uspomenu i dugo sjećanje

Izvor: MONDO/M. Šolak

13.35 Povratak Amerikanaca

34:16 (13. minut) Serija 2:9, započeta trojkom Brauna, a sada i Mičel polako dostiže "radnu temperaturu".

13.33

13.31 Nesportska lična Bjelici

34:14 (12. minut) Zbog faula nad Plamlijem, kog je zakačio rukom po licu.

13.23 Bjelica za kraj! Kakva igra Srbije!

Nevjerovatnih 32:7 na kraju prve četvrtine!? Čak osam trojki "orlova" iz devet pokušaja. Bogdanović 12 poena, Lučić 6, Micić 6...

13.21 Kraj serije 15:0

29:7 (10. minut) Bogdanović je "pokvario" stoprocentan učinak Srbije u šutu za tri, Midlton prekinuo seriju od 15:0, a Micić onda ubacio sedmu trojku.

13.17 I Micić i Jović pogađaju za 3

26:5 (8. minut) Trojke Srbije 6/6, dok Amerikanci iz igre ukupno gađaju 2/11.

13.17 I Micić pogađa trojku

23:5 (7. minut) Ukupan šut Srbije 5/5

13.10 Četvrta trojka Bogdanovića

20:5 (6. minut) Bez promašaja! Potom i DVA PUTA po tri slobodna bacanja Lučića, za nevjerovatnih +15

13.07 Uh, kakva serija ''BB''

11:2 (3. minut) Tri trojke srpskog najboljeg strijelca!

13.05 Ovako je bilo tokom intoniranja himni

13.03 Startne petorke

Jović, Bogdanović, Lučić, Jokić, Milutinov - Voker, Mičel, Heris, Barns, Tarner.

12.56 Publike opet malo

Donguan se apsolutno nije pokazao kao košarkaški grad!

Greg Popović više puta je bio gost Beograda i KSS

Posljednji put prošle godine, na kampu "Košarka bez granica".

Ovako je bilo u Atlanti '96.

Premotavanje na 1. septembar 2006.

Ovako je izgledao tim SAD na Mundobasketu u Japanu. Amerikanci su u polufinalu protiv Grčke doživjeli posljednji poraz na SP i OI do jučerašnjeg četvrtfinala, kada ih je nadigrala i pobijedila Francuska.

I Splićanin će navijati za Srbiju...

Sudeći po fotografijama sa zagrijavanja, srpski reprezentativci su raspoloženi za meč. Za prosutim mlijekom ne vredi plakati, nadajmo se da će borbenošću osvjetlati obraz...

Utakmicom finalista OI 2016. i SP 2014, ovog popodneva u Donguanu počinje borba za plasman od 5. do 8. mjesta na Mundobasketu u Kini.

Možda je umjesto "borba", bolje reći "razigravanje" jer osim konačne pozicije - koja ni jednima ni drugima neće biti velika utjeha za neplanirano ispadanje u četvrtfinalu - kao i ličnog ponosa i prestiža, nema nečega opipljivog za šta bi trebalo uložiti dodatni napor.

Amerikanci su obezbijedili nastup u Tokiju 2020, dok će "orlovi" narednog ljeta morati u dodatne kvalifikacije, budući da su dvije "vize" predviđene za Evropljane pokupili Španci i Francuzi.

Meč glavnih kandidata za zlato uoči Mundobasketa, zato bi mogao više da podsjeti na pripremni period nego na utakmicu koja se igra tri dana prije kraja najvećeg takmičenja poslije OI.