Domaći teren je domaći teren, Norveška i Švedska idu dalje!

Samo jednom u istoriji domaćin Evropskog prvenstva osvajao je titulu, a ove godine postoji šansa da se tako nešto ponovi, jer su sva tri domaćina prošla u naredni krug.

Rukomet Evropsko prvenstvo 3. kolo Norveška Portugal 34:28 Izvor: Ole Martin Wold/NTB Scanpix via AP

Nakon Austrije koja je to učinila dva sata ranije, plasman u drugu fazu Evropskog prvenstva za rukometaše obezbijedile su i Norveška i Švedska.

Norvežani su poslije BiH i Francuske, nadigrali i Portugal i pobjedom 34:28 obezbijedili prvo mjesto u grupi D.

Portugalci su uspjeli u prvom poluvremenu da se vrate u život nakon “minus četiri”, ali ne i u nastavku u kojem je prednost domaćina iznosila i sedam golova prednosti.

Magnus Rod terorisao je Kintanu u prvom poluvremenu sa šest pogodaka, a potom prepustio ulogu najboljeg strijelca meča Magnusu Jondalu, dok je fantastični Sander Sagosen završio meč sa pet pogodaka.

Pedro Portela činio je čuda protiv BIH i upisao deset golova, ali su ga ovaj put najbolji igrač susreta Tjornberg Bergerud sa 12 odbrana i njegovi saigrači zaustavili na samo dva pogotka.

Najefikasniji kod Portugalaca bio je Rodrigeš sa pet golova.

Mnogo teži posao imali su Šveđani koji su dugo jurili već otpisane Poljake, da bi ih konačno slomili između 42. I 48. minuta i serijom 4:0 odmakli na 26:21.

Četvorica Šveđana na kraju su upisala po pet pogodaka u pobjedi 28:26, kojom su obezbijedili drugo mjesto u grupi F, iza Slovenije, koja će u drugi krug sa prve pozicije.

Jedina reprezentacija koja je kao domaćin osvojila titulu evropskog prvaka je Švedska, koja je to učinila 2002. godine.

U drugi krug iz Grupe A, osim Austrije, ide i Češka, koja je sa 23:19 savladala Ukrajinu.

Pobjeda od tri razlike vodila je Ukrajince u naredni krug, pa su oni čak i vodili sve do 13:12, ali nisu imali snage za iznenađenje.

Tomaš Babak sa šest golova predvodio je Čehe, koji se nadaju da mogu da ponove uspjeh sa prethodnog Evropskog prvenstva, kada su završili na petoj poziciji.