Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik ocijenio je danas na Dugoj njivi kod Modriče da je proboj koridora kroz Posavinu 1992. godine najznačajnija vojna akcija za sudbinu Srpske i srpskog naroda.
On je podsjetio da međunarodni faktori nisu dozvoljavali srpskom narodu humanitranu dostavu lijekova, zbog čega su umrle bebe u Banjaluci.
"Jasno nam je da oni koji pokušavajau da održe priču o BiH šire novu iluziju, istu kao što je bila ona o Jugoslaviji. Šta treba da se dogodi da bi se pokazalo da je BiH neuspješan projekat i da u njemu nema ničega zajedničkog", upitao je Dodik.
Predsjednik Srpske istakao je da BiH ni u jednom projektu nije uspješna.
"Zbog toga, naš krajnji cilj mora da bude jačanje autonomije Republike Srpske do samostalnosti i nezavisnosti. Krajnje je vrijeme da Srbi u cjelini jedinstveno i na svim nivoima utvrde nacionalne ciljeve", poručio je predsjednik Republike.
Prema njegovim riječima, ti ciljevi mogli bi da budu Srbija, kao lider u regionu i nezavisna Republika Srpska.
"Jasno iskazivanje naših ciljeva ne bi trebalo da bude predmet političkog osporavanja, jer mnogi drugi postavljaju ciljeve. Sve ove godine su potrošene na iluzornom projektu BiH", rekao je Dodik.
On je naveo da je Srpska posljednjih nekoliko godina doprinosila da se BiH pridruži EU, ali da su problemi u Federaciji BiH.
"Ne smije se zaboraviti junaštvo naših najboljih sinova. Ja poštujem nekadašnjeg predsjednika Republike Srpske Radovana Karadžića i generala Ratka Mladića, a to ću činiti i ako ih osude. Ako je Bošnjacima cilj unitarna BiH, onda i nezavisnost Republike Srpske treba da bude potpuno legitiman cilj", zaključio je Dodik.
Ministar rada i boračko–invalidske zaštite Republike Srpske Petar Đokić istakao je danas na Dugoj njivi kod Modriče da je proboj koridora kroz Posavinu 1992. godine najslavnija bitka Vojske Republike Srpske.
"Ova vojna operacija pokrenuta je jer je bila uskraćena sloboda srpskom narodu. Naši borci su tada uspostavli Republiku Srpsku kao jednu cjelinu i zbog toga moramo da im vječno budemo zahvalni", rekao je Đokić.
Na obilježavanju 22 godine od proboja koridora on je naglasio da je ostvarena veličanstvena pobjeda i obezbijeđena sloboda srpskom narodu.
"Moramo iskazati veliko poštovanje prema svim našim borcima. Nikada ih nećemo i ne smijemo zaboraviti, a Republika Srpska će boračkim kategorijama pomoći u skladu sa mogućnostima", dodao je Đokić.
Svetom arhijerejskom liturgijom u manastiru Svetog proroka Ilije na Dugoj njivi kod Modriče danas je počelo obilježavanje 22 godine od proboja koridora kroz Posavinu, poznatog kao "Koridor života".
Liturgiji su prisustvovali predstavnici Boračke organizacije Republike Srpske, nevladinih organizacija proisteklih iz odbrambeno-otadžbinskog rata i Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske. Svetu arhijerejsku liturgiju služio je episkop zvorničko-tuzlanski Hrizostom.
Obilježavanju 22 godine od proboja koridora prisustvovali su predstavnici institucija Republike Srpske i BiH, međunarodnih organizacija u BiH, Ambasade Rusije u BiH, nevladinih organizacija proisteklih iz odbrambeno-otadžbinskog rata, kao i brojni građani Republike Srpske.
Vojna operacija proboja koridora trajala je od 14. do 28. juna na prostorima cijele Posavine, čime je okončana 42 dana duga kopneno-vazdušna blokada zapadnog dijela Republike Srpske i Republike Srpske Krajine.
U akciji "Koridor 1992", koja je označena kao sudbonosna, poginula su 273 borca Vojske Republike Srpske, 70 pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske i 70 boraca Vojske Republike Srpske Krajine. Ranjeno je 1.918 boraca.
Ovom bitkom oslobođeni su Derventa, Modriča, Odžak i Brod, nakon čega je uspostavljena kopnena veza sa ostalim dijelom teritorije Srpske i sa Srbijom.
Kompletna vojna akcija proboja i osiguranja koridora završena je 6. oktobra 1992. godine izlaskom srpske vojske na rijeku Savu u Brodu.
Akciju "Koridor 1992" izvele su združene jedinice Vojske Republike Srpske i Srpske vojske Krajine protiv vojnih i paravojnih snaga muslimansko-hrvatske koalicije.
Cilj ove operacije bio je uspostavljanje kopnene veze između zapadnog dijela Republike Srpske i Republike Srpske Krajine sa istočnim dijelom Republike Srpske - Semberijom i Srbijom, koja je prekinuta nakon što su pripadnici Hrvatskog vijeća odbrane 31. maja 1992. godine zauzeli Modriču.