• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kako do stana: Podigneš 70, vratiš 120 hiljada KM!

Autor mondo.ba

U poređenju sa zemljama regiona BiH može se "pohvaliti" ubjedljivo najvišim kamatnim stopama na stambene kredite.

Tako građani BiH stambeni kredit od, na primjer, 70.000 KM i sa rokom otplate od 15 godina sa kamatama plate ukupno oko 120 hiljada KM, a Hrvati i stanovnici Srbije oko 100 hiljada KM, piše "Press RS".

Naime, nedavna analiza Centralne banke (CB) BiH pokazala je da se kamatne stope na kratkoročne stambene kredite u Makedoniji, Srbiji i Hrvatskoj kreću oko 5,5, a u BiH oko 6,2 odsto. Razlika je još drastičnija kod dugoročnih kredita, gdje pomenute države, sa prosječnom kamatom od 8,1, šijemo i za skoro tri odsto! To znači da na pomenuti kredit po stopi od 5,2 odsto ukupne kamate iznose oko 30.000, a po stopi od 8,1 odsto čak 50.000 KM!

Ovo je zasigurno jedan od razloga zbog čega se građani BiH prilično teško odlučuju za kupovinu stana na ovaj način. Međutim, većina onih kojima je preko glave podstanarskog života, nema drugog izbora nego da stambeno pitanje, bez obzira na visinu kamatnih stopa, rješava upravo podizanjem kredita.

Marko V. iz Banjaluke kaže da su kamate u BiH zaista previsoke, ali da je ipak odlučio da podigne kredit i kupi garsonjeru.

"Podstanar sam punih 12 godina! Za kiriju sam do sada dao više od 35.000 KM, što je

 polovina dobrog stana. Zato sam odlučio da dignem kredit i kupim neku garosnjericu, pa šta da košta da košta! Kamate jesu previsoke, ali na drugi način stan ne mogu da kupim", ističe ovaj Banjalučanin.

Aleksandar Lilić, predsjednik Odbora za građevinarstvo Privredne komore Banjaluka, naglašava da su građani u BiH, kao nigdje u svijetu, žrtve zelenaške kreditne politike koju vode banke.

"Kako drugačije da nazovem one koji vam udare osam ili devet odsto kamatu na stambeni kredit koji ćete decenijama otplaćivati? Iste te banke, kada se zadužuju u inostranstvu za novac koji daju kreditnim linijama, plaćaju kamatu nižu od jedan odsto?! Kada bi se tako nešto desilo u Danskoj ili Švedskoj, država bi se odmah umiješala i spriječila pljačku građana. Međutim, kod nas država interveniše samo kada treba da "ubere" poreze ili neke takse", kaže Lilić.



S druge strane, u Udruženju bankara tvrde da su kamatne stope na stambene kredite u BiH konkurentne, odnosno znatno niže nego ranijih godina.

Radovan Bajić, član Upravnog odbora Udruženja bankara BiH, kaže da su u zemljama okruženja kamatne stope niže jer je kod njih gradnja u ekspanziji.

"I kod nas su kamate bile više ranijih godina, dok su sada daleko povoljnije. Naime, za kvalitetne komitente kamatne stope na stambene kredite su i ispod šest odsto. Trend je i da se građani sve više okreću stabilnijim i sigurnijim bankama nego što jure za povoljnijim kamatama.

"Press RS" podsjeća da je CB pomenutu analizu napravila upoređivanjem podataka centralnih banaka zemalja u regionu o prosječnim ponderisanim kamatnim stopama  na kredite i dopozite nefinansijskim preduzećima i stanovništvu. U svim kategorijama upoređivane su kamate na kredite sa valutnom klauzolom vezanom za evro, a korišćeni podaci iz jula ove godine.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE