• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kupovina stanova: Daš pare, dobiješ ništa

Autor mondo.ba

Brojni građani RS, koji žele da se konačno skuće, i danas nasjedaju na "primamljive ponude" investitora, pa ostaju i bez novca i stanova.

Naime, oni podižu kredite i uplaćuju avanse građevincima, nadajući se da će za godinu ili dvije useliti u svoje stanove, ali se u mnogim slučajevima dešavalo da investitori, zbog besparice odustanu od gradnje.

Jedan banjalučanin koji se "opekao" na ovakav način, već nekoliko godina otplaćuje kredit sa mjesečnom ratom od 500 KM i nema nikakve nade da će i u narednih deset godina moći riješiti stambeno pitanje.

On je za "Press RS" rekao da se sada kredit teže dobija nego ranije, a nije otplatio ni stari koji je uzeo za stan u izgradnji koji nikad nije završen.

"Kada sam odlučio da kupim stan, cijena kvadrata u izgradnji bila je 1.800 KM, a izgrađenog 2.000 KM. Za stan od 45 kvadrata to je ušteda od čak 9.000 KM koje sam planirao da potrošim za kupovinu namještaja ili za kupovinu automobila. Investitor je tražio učešće od oko 300 odsto i ja sam podigao kredit i isplatio mu 24.000 KM s nadom da ću useliti u stan kroz godinu ili dvije dana. Imam solidnu platu. pa mi u banci nisu pravili problem za kredit, a kako je namijenjen za kupovinu stana, lako smo se dogovorili. Prošlo je više od pet godina od kada sam dao novac za avans, a zgrada nije završena, niti su mi pare vraćene. Pokušavao sam na sve načine da stupim u kontakt sa investitorima, ali nisam uspio. Zato sam odlučio da ih tužim i da tražim svoj novac na ovaj način, iako znam da će me i to mnogo koštati. Da sam znao šta me čeka, nikada ne bih dao novac za nešto što još nije izgrađeno", ispričao je ovaj Banjalučanin.

Bankari procjenjuju rizik

Bankari kažu ukoliko neko dobija solidnu platu preko banke i ima predugovor za kupovinu stana, nije problem da dobije kredit za avans ili kupovinu stana prije nego što izgradnja počne. "Realno, daje se kredit za nepostojeću nekretninu, ali to je diskreciono pravo svake banke, da sama procijeni da li joj se isplati da rizikuje. S obzirom na visine kamata kod nas, bankama se i te kako isplati da daju kredite i malo rizikuju jer će na njima dobro zaraditi", rekli su u jednoj banci.

 Aleksandar Lilić, predsjednik Odbora za građevinarstvo Područne privredne komore Banjaluka, kaže da su građani prepušteni sebi kada kupuju stanove i uzimaju kredite i nema ko da ih posavjetuje kako da pametno sklope posao. Istovremeno objašnjava da su investitoti toliko opterećeni dadžbinama prije početka same izgradnje da su prinuđeni da dio sredstava traže od budućih vlasnika stanova kako bi uopšte mogli da započnu posao.

Zbog toga, kaže Lilić situacija u građevinarstvu je takva, da niko ne može da garantuje da će objekat koji počinje sa gradnjom ikada biti završen, zbog čega je ubijeđen da će kompletan sektor još više da potone u krizu.

"U građevinskom sektoru vlada neviđen haos, a on je samo pokazatelj u kakvom je stanju cijelo društvo. Investitor mora da uloži 50 odsto vrijednosti cjelokupnog posla dok mu je na parceli još livada. Toliko novca nije lako obezbijediti, a uslovi u kojima se radi nisu nimalo jednostavni. Država dodatno opterećuje investitore zahtjevima da se prva namiri u svom dijelu kolača koji bi tek trebalo da se "peče", što je veliki problem za nekoga ko se tek sprema da kopa temelje", kažeLilić.

Još iz INFO

Komentari 2

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Rale

Gradjevinska mafija RS-a

ljuba

znam taj osecaj...

MONDO REPORTAŽE