• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ko je uveo evro, uveo, sad ga više niko neće!

Autor mondo.rs

U zemljama koje ga još nisu uvele - evro je sve manje popularan i tako će ostati bar još deceniju, ocenjuju ekonomski stručnjaci. Neke zemlje više ni ne razmišljaju o tome.

Nekada je Evrozona bila ekskluzivni klub u koji su želele da uđu sve evropske zemlje. Taj osećaj želje ostao je samo u pojedinim zemljama koje su ili nove ili se nadaju da budu predstojeće članice EU ali među onima koji bolje znaju kako stvari u EU stoje, mišljenja su drugačija.

Mađari: Dobro nam je ovako

Mađarski premijer Viktor Orban dugo se protivio prelasku na evro, a to se pitanje izgubilo iz javnog diskursa u posljednje vreme, čak i pre grčke krize. "Nismo postavili rok. To otvara Mađarskoj puno prednosti. Sistem bez evra (centralna banka i domaća valuta) omogućava nam kontrolu poreskog sistema i fiskalne politike", navodi Zoltan Kovač, glavni portparol premijera Orbana.

Nakon grčke krize i rigidnog ponašanja evropskih sila prema "kolevci Evrope" koja ne zna baš sa novce, zajednička valuta sve manje je privlačna zemljama koje ne koriste evro.

Od Poljske do Češke i Mađarske na prihvatanje evra sada se gleda kao na potez prepun rizika i troškova, uključujući i značajnu predaju suvereniteta, navodi "Njujork tajms".

Jedinstvena valuta "veže" države članice ekonomski i politički, ali sada smanjuje entuzijazam za EU te dovodi do preispitivanja evropskih integracija.

Poljska još nije uvela evro, a Velika Britanija i Danska davno su čvrsto odlučile da neće ulaziti u Evrozonu.

"Nikada nisam rekla da ćemo uvesti evro", nedavno je rekla Eva Kopač, poljski premijer, koja ističe da će Poljska uvesti evro "kada to bude koristilo Poljacima i Poljskoj".

"Pa da mi, siromašni, plaćamo bogatima!?"

"Sada bismo, valjda, i mi trebali dati novac za Grčku. Znači, siromašniji bi trebao dati bogatijem. Ne vidim logiku u tome" - kaže Bojko Borisov, bugarski premijer. Čak i kada bi Bugarska i ostale zemlje željele da uđu u evrozonu i prihvate zajedničku valutu, ostale članice Evrozone, poučene grčkim iskustvom, sve teže će ih prihvatati.

"Evro - da, ali nema žurbe", poručuje Aleš Mihal, glavni ekonomski savetnik češkog ministra finansija.

Sve te zemlje brinu se da bi ih prihvatanje evra dovelo u poziciju u kakvoj se našla Grčka zbog fiskalne neodgovornosti.

Rumunija je ranije odredila 2019. kao godinu uvođenja evra. Međutim, Mugur Isaresku, guverner Nacionalne banke, sada tvrdi da će taj proces trajati još deset godina.

"Rumunski BDP iznosi 52 odsto proseka EU. Moramo dostići 70 odsto da bi razmišljali o uvođenju evra", kaže Ciprian Daskalu, glavni markoekonomista "ING banke" u Rumuniji.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE