Milica Rakić (1996-1999), tragično nastradalo dijete koje je postalo najjači simbol stradanja nedužnih građana Srbije u agresiji Sjevernoatlanske alijanse 1999. godine, jedno je od 79 ubijene djece.
Milica je imala svega tri godine kada su geleri od raketa ispaljenih iz NATO aviona pogodila njenu kuću u beogradskom naselju Batajnica. Nedužnu djevojčica je smrt od projektila, jednog od mnogih ispaljenih u akciji "Milosrdni anđeo", zatekla je u kupatilu – na noši.
Milica Rakić je rođena 9. januara 1996. godine u Beogradu. Živjela je u ulici Dimitrija Lazarevića Raše br. 8, u naselju Batajnica u blizini vojnog aerodroma u beogradskoj opštini Zemun. Roditelji Dušica (1959.) i Žarko Rakić (1956.) prije Milice dobili sina Aleksu šest godina prije Milice.
Rakići su početkom 2000. godine dobili djevojčicu Anđelu. Ona za sestru zna samo iz roditeljskih priča i sa fotografija.
Žarko, inače Krajišnik rodom iz sela Kolunić kod Bosanskog Petrovca, došao je kasnih 1970-ih godina u Zemun, u potrazi za poslom i radio je kao precizni mehaničar u preduzeću IPM - Zemun. Suprugu Dušicu upoznao je na Bežaniji, a vjenčali su se 1989. godine. Rakićevi rođaci iz Srpske su od prvog dana bombardovanja SRJ zvali da se sklonu, ali Žarko nije htio ni da čuje.
Tok kobnog 17. aprila 1999. uveče oko devet sati započela je još jedna vazdušna uzbuna u Beogradu. Četrdeset pet minuta kasnije projektil pogađa kuću Rakićevih. Mala Milica je bila u kupatilu na noši, majka u sobi spremala krevet za spavanje. Odjednom - detonacija, prasak i lomljava stakla i pločica, fasade... Žarko krvavo beživotno dijete na rukama iznosi u auto, pa u Zemunsku bolnicu. Ljekari vijest o smrti saopštavaju Žarkovom zetu u ponoć.
Nije Milica jedina, ali je njena sudbina postala simbol svo 79-oro djece koja su ubijena 1999. u bombardovanju NATO pakta, a koja su poimence spomenuta na spomeniku u Tašmajdanskom parku. Taj spomenik je "nestao" 2001. godine. Neki tvrde da je ukraden, a neki da ga je vlast sklonila da ne bi "provocirala" političare iz sada partnerskih NATO zemalja.
Miličino ime nosi jedna ulica u Batajnici, naselju Veternik u Novom Sadu a u manastiru Tvrdoš kod Trebinja, napravljena je freska sa likom Milice Rakić. Na fresci piše ''Sv.n.muč. od NATO. Milica dete''.
Na dan 24. marta 1999. godine, NATO pakt pokreće bombardovanje na teritoriji države Srbije i Crne Gore. Napad je pokrenut radi sprječavanja navodne humanitarne katastrofe u južnoj srpskoj pokrajini Kosovo i Metohija, jer se tamo već dvije godine vodio rat između albanskih terorista i srpske policije, ali i nedužnih građana albanske narodnosti. Već od prvog dana NATO rakete nisu birale žrtve, pogađani su i civilni ciljeve - zgrade, kuće, škole, bolnice, crkve, vozovi na mostovima, kulturno-istorijski spomenici…