Pitanje ambalaže i ambalažnog otpada regulisano je nizom podzakonskih akata, tako da je u Republici Srpskoj, pravno gledano, ova oblast uređena, istakli su u Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Srpske.
U resornom ministarstvu Srni je rečeno da pozdravljaju svaki korak koji se učini ka smanjenju zagađenja životne sredine, te da Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Srpske ispunjava svoje obaveze u procesu pridruživanja EU.
"Vrlo predano radimo na transponovanju evropskog prava u oblasti zaštite životne sredine u naše zakonodavstvo, pri čemu vodimo računa o primjenjivosti pojedinih odredaba evropskog zakonodavstva u našem pravnom sistemu, kao i o interesima naše privrede. Tako će biti i sa dogovorom o zabrani upotrebe plastike za jednokratnu upotrebu, koji je EU postigla juče", naveli su iz resornog ministarstva.
Iz ovog ministarstva dodaju da je zakonodavni okvir u Republici Srpskoj, kada je riječ o upravljanju otpadom, usaglašen sa evropskim direktivama, te da Strategija za upravljanje otpadom predstavlja odličnu osnovu za konačno rješavanje ovog problema.
"Svi moramo uraditi mnogo više na podizanju svijesti javnosti jer je samo tako moguće uspostaviti realnu kontrolu upotrebe plastike za jednokratnu upotrebu", naveli su iz Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Srpske.
EU je postigla dogovor o zabrani upotrebe plastike za jednokratnu upotrebu - poput plastičnih tanjira ili slamčica, saopštila je juče Austrija, kao predsjedavajuća EU.
Članice EU i parlament EU treba službeno da potvrde okvirni dogovor, a, kako se očekuje, stupiće na snagu za dvije godine, prenio je "Dojče vele".