U Davosu danas počinje Svjetski ekonomski forum, mjestu u kojem se okupljaju svjetski čelnici i gdje se govori o strategijama budućnosti i pokušavaju naći odgovori na aktuelne probleme.
Ovogodišnji sastanak Svjetskog ekonomski foruma (WEF) u Davosu biće usredotočen na dugoročne globalne probleme poput klimatskih promjena, najavili su organizatori uoči skupa, a na kojem neće biti ključnih svjetskih vođa uključenih u trenutne krize.
Čelnici SAD-a, Francuske, Rusije i Kine neće biti među 3.200 sudionika koji će raspravljati o pitanjima kao što su napetosti između Vašingtona i Pekinga, te onih s Moskvom i zapadnim vojnim saveznicima.
Američki predsjednik Donald Tramp otkazao je dolazak u Davos zbog blokade vlade oko izgradnje zida na granici sa Meksikom, dok njegov francuski kolega Emanuel Makron ima posla s protestima "žutih prsluka", javlja N1.
Međutim, samit poslovnih čelnika i političara u švicarskim Alpama okupiće predstavnike više od 100 zemalja, među kojima njemačku kancelarku Angelu Merkel, japanskog premijera Šinca Ejba, predsjednika Izraela Benjamina Netanahjua i avganistanskog predsjednika Ašrafa Ganija.
"Ako pogledate uokolo, vidjećete da su svi zaokupljeni upravljanjem krizama", rekao je osnivač WEF-a Klaus Švab novinarima u sjedištu organizacije nedaleko od Ženeve.
Dodao je da u Davosu žele dugoročan pogled na to.
Davos bi trebao biti mjesto gdje se čelnici bave širim pitanjima, naglasio je Švab, poput budućih učinaka sadašnje digitalne revolucije koji su sažeti u temu sadržaja ovogodišnjeg sastanka: "Globalizacija 4.0: Oblikovanje globalne svjetske arhitekture u doba četvrte industrijske revolucije".