• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Svi avioni koje su piloti namerno srušili

Autor mondo.rs

Kopilot aviona nemačke kompanije "Džerman vings" koji je pao u utorak u Francuskim Alpima, osumnjičen je da je namerno izazvao nesreću u kojoj je poginuo zajedno sa 149 putnika i članova posade.



To nije prvi put da se dogodi sličan scenario. Podsećamo vas na ranije nesreće za koje se smatra da su ih piloti namerno izazvali.

- 29. novembar 2013: Pilot aviona kompanije LAM iz Mozambika namerno je srušio "embraer 190" u severoistočnoj Namibiji. Avion je krenuo iz Maputa za Luandu, u Angoli, sa 33 osobe. Po rezultatima istrage, kapetan se zaključao u pilotskoj kabini, sprečavajući kopilota da uđe i ignorisao je upozorenja.

- 31. oktobar 1999: "Boing 767" kompanije "Idžipt er" (Egipt Air) se srušio u Atlantik kod obale Masačusetsa (severoistok SAD), ubrzo posle poletanja iz Njujorka za Kairo, što je izazvalo pogibiju 217 ljudi. Američka agencija za bezbednost saobraćaja (NTSB) je zaključila da je to bilo samoubistvo kopilota. Analiza "crne kutije" je potvrdila da je on bio sam za komandama tokom pauze kapetana, pošto je avion dostigao brzinu krstarenja. Po snimaču razgovora u pilotskoj kabini, kopilot je izgovorio kratku molitvu, isključio autopilota i obrušio avion u okean. Egipatske vlasti su odbile taj nalaz istrage, dok je američka štampa izvestila da je kopilot imao finansijskih problema i da je bio nezadeovoljan položajem u kompaniji.

- 19 decembar 1997: Pola sata posle poletanja iz Džakarte za Singapur, "boing 737" kompanije "Silk Air" iz Singapura se srušio u reku na ostrvu Sumatra, te su poginula sva 104 putnika i člana posade. Američki istražitelji su zaključili da je to bilo samoubistvo pilota koji je isključio "crne kutije", ali vlasti Indonezije nisu podržale tu verziju objašnjenja. Štampa koja je prenela teoriju samoubistva, rekla je da je kapetan trebalo da bude disciplinski kažnjen, degradiran i da je bio pod pritiskom velikih dugova za pozajmice koje je uzimao radi ulaganja na berzi koja su mu propala.

- 21. avgust 1994: Tokom leta Agadir-Kazablanka, pilot jednog "ATR-42" kompanije "Royal Air" iz Maroka namerno je srušio avion u planine Atlas, pri čemu su poginula 44 čoveka. Istraga je potvrdila da su i poslednje reči kopilota ukazale da je kapetan manevrom mimo propisa izvršio samoubistvo. Kapetan je pritom ponavljao: "Umreti, umreti..."


- 9. februar 1982: pilot "DC-8" kompanije "Japan Airlines" poslao je avion u poniranje pred sletanje kod Tokija, ubivši 24 čoveka. Istraga je pokazala da je to bila samoubilačka posledica mentalnog poremećaja. Samoubistvo je jedna od pretpostavki i marta 2014. godine, posle nestanka aviona na liniji "MH370" kompanije "Malaisia Airlines", sa 239 ljudi, jer su komunikacioni sistemi namerno isključeni, a avion je u potpunosti promenio kurs.

TABU TEMA KOMPANIJA

Samoubistva pilota putničkih aviona predstavljaju tabu temu za avio-prevoznike i u mnogim situacijama ti slučajevi su prećutani, navode stručnjaci.

Samoubistva pilota su tabu tema za avioprevoznike ali i saobraćajne vlasti.

Studija američke Federalne agencija za vazduhoplovstvo pokazuje da je vazdušni saobraćaj i dalje najsigurniji te da su samoubistva pilota veoma retka.

Između 2002. i 2012. u SAD se desilo  2.785 raznih avionskih nesreća sa fatalnim posledicama, a osam je uzrokovano samoubistvom pilota.

Svih osam pilota sa samoubilačkim nagonima bili su muškarci, kod četvorice je u krvi pronađen alkohol, a kod dvojice antidepresivi.

U sedam slučajeva je poginuo samo pilot dok je u jednom smrtno nastradao i putnik.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE