• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pluton ima srce! Pogledajte najnovije fotke

Autor mondo.rs

NASA letelica "Novi Horizoti" u utorak je uspešno privela kraju put od 4.88 milijardi kilometara koji je počeo pre devet i po godina kako bi se detaljnije ispitala površina patuljaste planete Pluton.

Letelica je juče u 13:49 časova brzinom od 49.000 kilimetara na čas proletela kroz svemirski prostor udaljen 12.472 kilometara od Plutona, najslabije istraženog nebeskog tela u Sunčevom sistemu, piše britanski "Telegraf".



Tačno na vreme, letelica je ostvarila radio kontakt sa kontrolorima Laboratorije “Džon Hopkins” Univerziteta za primenjenu fiziku u Baltimoru. Upravo tada začuli su se uzvici oduševljenja i gromoglasni aplauz ekipe naučnika koja je 13 sati sa nestrpljenjem očekivala vesti.

Ima srce na sebi

Na najnovijim i najdetaljnijim do sada fotografijama Plutona koje je NASA objavila, izgleda kao da ova bivša planeta ima srce na sebi. Fotografija je snimljena sa 8 miliona kilometara daljine

“Novi Horizonti” prikupljali su podatke u vezi sa Plutonom i njegovim satelitima više od osam sati nakon što je letelica dosegla ciljani kosmički prostor dimenzija 100 x 150 kilometara.

Prvi podaci stigli su na Zemlju 4 i po sata nakon slanja radio signala koji su brzinom kretanja svetlosti prevalili put od 4.88 kilometara.

Nekad smatran ledenom, ‘mrtvom’ planetom, Pluton zapravo ima površinu na kojoj se odvijaju brojne geološke aktivnosti, a neki pokazatelji upućuju i na postojanje tektonskih pokreta kore, sličnih onima na Zemlji.

Biće potrebno 16 meseci da svemirska sonda pošalje na Zemlju sve podatke koje je prikupila, uključujući na hiljade fotografija, a za to vreme pokušaće da zađe dublje u Kajperov pojas, kako bi detaljnije istražila Plutonove satelite.

Zbog izuzetne brzine kretanja, svemirsku sondu od 478 kilograma može da ošteti čak i najmanji delić asteroida, ali NASA i laboratorija Univerziteta za primenjenu fiziku “Džon Hopkins”navode da su šanse da se tako nešto dogodi jedan prema 10.000.


Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE