Bangkoška policija objavila je danas nalog za hapšenje neidentifikovanog stranog državljanina čiji je fotorobot prethodno objavljen posle bombaškog napada u centru glavnog grada Tajlanda.
Ovo lice optuženo je za planiranje ubistava i posedovanje nelegalnog eksploziva i oružja, preneo je AP.
U bombaškom napadu ubijeno je najmanje 20 ljudi, a povređeno više od 100.
Policijski portparol Pravut Tavornsiri rekao je u televizijskom intervjuu da bi muškarac mogao biti "mešovitog porekla".
Vlasti su ponudile nagradu od 28.000 dolara za pomoć u njegovom hapšenju. Zvaničnici veruju da je ova osoba imala saradnike i da je delovala u okviru "mreže".
Tajlandski premijer Prajut Čan-Oča pozvao je danas glavnog osumnjičenog za bombaški napad u kom je u ponedeljak u Bangkoku poginulo najmanje 20 a ranjeno više od 120 ljudi da se preda.
On mu je poručio da bi "mogao da bude ubijen da ne bi mogao da govori".
"Ako ta osoba želi da bude bezbedna, treba da se preda. Zvaničnici će naći pravni način da mu osiguraju bezbednost. To je bolje nego da se krije što bi njegov život učinilo bednim", kazao je tajlandski premijer a prenosi AP.
Bezbednosne kamere snimile su mladića u žutoj majici sa ruksakom osumnjičenog za postavljanje eksploziva na najprometnijoj raskrsnici u Bangkoku kod hinduističkog hrama Eravana, posvećenog hinduističkom božanstvu Brami.
Evo šta je premijer poručio terorist u žutoj majici:
New details about Bangkok bombing suspect unearthed: http://t.co/OhXSHt8wG9@gabrielle_boyle#9Newspic.twitter.com/3y735eY7ra
— Nine News Australia (@9NewsAUS) August 19, 2015
Predsednik tajlandske vlade je rekao da je taj mladić sigurno unajmljen da postavi bombu.
"Želim da poručim onima koji su bliski osumnjičenom da mu kažu da dođe u policiju, bilo da su oni u istoj mreži s njim ili ne, jer može biti u opasnosti", kazao je Prajut.
Britanski Bi-Bi-Si (BBC) navodi da nijedna od radikalnih grupa za sada nije preuzela odgovornost za napad, a da vlasti Tajlanda ne isključuju umešanost različitih grupa koje se protive aktuelnim vlastima.
Ne isključuje se umešanost napada etničkih Ujgura, koji su mogli biti nezadovoljni deportacijom u Kinu, navodi BBC.
Glavnokomandujući tajlandske vojske Udomdež Sitabutr ranije je rekao da stil napada nije sličan stilu muslimanskih radikala iz južnih regiona Tajlanda.
Taktiku miniranja motocikala koriste ekstremisti na muslimanskom jugu već 11 godina, a za to vreme u eksplozijama i pucnjavi vatrenim oružjem poginulo je više od 6.000 ljudi, podseća britanski servis, dodajući međutim, da ranije separatisti nikada nisu dejstvovali izvan predela južnih provincija Patani, Jala i Narathivat.
Na Tajlandu je 2014. izvršen vojni prevrat, kojim su okončane dugotrajne ulične akcije protesta protiv vlade i od maja te godine zemljom upravlja vojska, navodi BBC.