Ubistvo dvojice britanskih državljana u Siriji, koje je izvela britanska vojska 21. avgusta uz pomoć drona, uznemirilo je javnost uprkos pravdanju premijera Dejvida Kamerona da je reč o teroristima koji su planirali atentat na kraljicu.
Kameron je naveo da je to bila "režija terorizma na našim ulicama i drugog načina nije bilo da se oni zaustave" da bi se sprečio napad na kraljevsku porodicu u Londonu 15. septembra tokom proslave 70. godišnjice pobede nad Japanom u Drugom svetskom ratu.
Dvojica britanskih državljana, Rejad Kan i Ruhul Amin, od ukupno trojice ubijenih, navodno su nameravali da napadnu i ubiju kraljicu Elizabetu Drugu, princa Čarlsa i još stotine drugih zvanica, a prema informacijama britanskih službi bezbednosti oni su se bavili regrutovanjem boraca Islamske države i planiranjem terorističkih napada na Zapadu.
Britanska javnost dovela je u pitanje zakonitost ubistva državljana Velike Britanije, ali i treće osobe koja nije identifikovana, pa se ne zna pouzdano da li je takođe reč o borcu Islamske države.
Prema britanskom zakonu upotreba sile dozvoljena je u samoodbrani i da bi se sprečio neposredni napad, a u slučaju ubistva Kana, Amina i treće osobe ipak nije bilo reči o tome.
Javni tužilac Džeremi Rajt, prema pisanju "Gardijana", posavetovaće Kamerona da se pozove na član 51. Povelje UN koji garantuje "pravo na individualnu samoodbranu, ako se sprema oružani napad" na državu članicu, pod uslovom da se o merama preduzetim po ovom osnovu "odmah" mora obavestiti Savet bezbednosti UN, a u konkretnom slučaju London je tek posle dve nedelje pružio informaciju o akciji.
Kameron je još u julu najavio da će Velika Britanija reagovati "u Siriji, Libiji ili bilo gde" odakle preti opasnost od terorista.