• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Rešena najveća misterija Alkatraza!

Autor mondo.rs

U junu 1962. godine tri zatvorenika iskrala su se kroz rupu koju su iskopala kroz zidine zatvora Alkatraz u San Francisku. Vlast tvrdi da su se udavili kako bi očuvala mit o zatvoru iz kojeg niko nije pobegao. Da li je tako i bilo?

Robijaši su se u bekstvu popeli na krov zatvora, a da bi prikrili bekstvo, na krevetima su ostavili lutke koje su sami napravili od kartona i kose ukradene od zatvorskog frizera.

Braća Džon i Klarens Englin i njihov ortak Frenk Moris sklepali su vesla i splav od ukradenih kabanica i otisnuli se u nemirne vode zaliva u San Francisku.

Alkatraz je bio zatvor na ostrvu u zom zalivu, odaljen 2,4 kilometra od obale.

Uprava zatvora je decenijama tvrdila da su se begunci udavili ne bili očuvala mit o savršeno čuvanom zatvoru iz kojeg niko nije pobegao.

Sada, međutim, više od 50 godina kasnije, otkriveni su novi dokazi koje je predstavila porodica Englin, koja sarađuje s vlastima prvi put u poslednjih pola veka.

Klint Istvud kao Frenk Moris

O trojici čuvenih begunaca snimljen je ništa manje popularan film "Bekstvo iz Alkatraza". U ostvarenju Dona Sigela, koje je adaptacija knjige objavljene 1963. godine, Klint Istvud igra Frenka Morisa, Džek Tibo tumači lik Klarensa Englina, a Fred Vord njegovog brata Džona Englina.

Familija tvrdi da braća nisu samo preživela bekstvo, nego su sigurno bili živi i zdravi bar do sredine 1970-tih godina, a možda su živi i danas.

Dokazi, koje su predočili nećaci braće Englin, Dejvid (48) i Ken Vajdner (54), objavljeni su sinoć u televizijskoj emisiji na kanalu "Histori".

Ti dokazi vaskrsli mrtav slučaj, pa se istražitelji nameravaju da krenu u Južnu Ameriku u potragu za najčuvenijim američkim beguncima.

"Ovo je apsolutno najbolji opipljivi trag koji smo dobili još od bekstva", kaže penzioner Art Roderik, koji je čitavih 20 godina vodio istragu o bekstvu iz Alkatraza.

Porodica Englin je čuvala dokaze godinama jer ju je, tvrdi, FBI godinama špijunirao i maltretirao.

alkatraz
Izvor: YouTube

Na objavljivanje dokaza nagnala ih je želja da slučaj bude rešen za života Meri Englin Vajdner, Dejvidove i Kenove majke i sestre begunaca, kao i hvalisanje zatvorskih vlasti da iz Alkatraza niko nikada nije pobegao.

"Zatvorskim vlastima na pamet im nije palo ni da kažu 'pa, možda su begunci uspeli'. E, to me motivisalo da im dokažem kako greše", kaže Dejvid Vajdner.

Prvo su počele da stižu božićne čestitke, potpisane imenima Klarensa i Džona Englina, koje je dobijala majka begunaca tri godine posle spektakularnog bekstva. Čestitke su stizale bez poštanske markice.

U emisiji prikazanoj na "Historiju", nećaci pokazuju čestitke i druge dokaze Roderiku, koji je u penziji od 2008. godine ali i dalje ne odustaje od tog slučaja, kojem je posvetio čitav život i karijeru.

Iako se rukopis na čestitkama uklapa sa rukopisom begunaca, istražitelji nisu mogli da odrede tačan datum slanja čestitki.

Nećaci begunaca su zatim na sto bacili novi adut - fotografiju koja bi mogla da bude dokaz da su braća Englin bila živa 1970-tih. Fotografija je Roderiku širom otvorila oči.

"Kada radite na ovakvim slučajevima, obuzme vas poseban osećaj kada kockice počnu da se slažu. Upravo me taj osećaj sada obuzima", rekao je Roderik pošto je video fotografije.

Sledeći značajan dokaz bio je sahranjen dva metra ispod zemlje.

Porodica je konačno dozvolila istražiteljima da otkopaju ostatke trećeg brata Englin, Alfreda, koji je poginuo od strujnog udara dok je beža iz zatvora u Alabami.

Istražiteljima je bio potreban DNK, jer su posle bekstva, 1963. godine, pronađene ljudske kosti na obali, severno od San Franciska. Vlasti su od tada tvrdile da je moguće da su to kosti begunaca.

Pokazalo se, međutim, da se profil DNK ne poklapa sa profilom Englinovih, što je još jedna potvrda tvrdnje te porodice da su begunci možda živi. Ipak, i dalje je moguće da su to kosti trećeg begunca, Morisa, koji, opet, nema živih rođaka čiji bi DNK mogao da se koristi za testiranje.

Dejvid Vajdner kaže da je radi na knjizi u kojoj će biti objavljeno još dokaza koji nisu prikazani u televizijskoj emisiji.

Gost iznenađenja biće šef mafije u Bostonu Vajti Bulger, koji je buduće begunce upoznao u Alkatrazu.

Bulger je 2014. godine u pismu Kenu Vajdneru napisao da je on uputio Džona i Klarensa kako da se nose sa morskim strujama u zalivu San Franciska i beguncima pružio ključne savete kako da se ponašaju u bekstvu.

"On ih je naučio da moraš preseći sve veze kada nestaneš. Napisao mi je 'to je greška koju sam načinio, a braća su nesumnjivo radila tačno ono što sam im rekao'", kaže Ken.

Nećaci begunaca nadaju se da će biti napisana nova istorija Alkatraza koja će potvrditi da su njihovi ujaci jedini kojima je uspelo da pobegnu iz zatvora na ostrvu, od ukupno 36 "begunaca u pokušaju".

Penzioner Roderik odlučio je da ide do kraja, pa je na osnovu novih dokaza zakazao 10 novih razgovora o bekstvu, a sa policijom pregovara o istrazi u Brazilu, jer je moguće da su braća Englin tamo završila.

Ako su begunci i danas živi, oni su duboko zagazili u devetu deceniju života, a moguće je da zbog zakonskih začkoljica i ne mogu biti izručeni u SAD.

Uporni Roderik bi, ipak, hteo da sedne sa njima i porazgovara o tome kako im je uspelo da pobegnu.

Ako su, međutim, mrtvi i njihovi posmrtni ostaci mogu biti pronađeni, Ken i Dejvid bi hteli da ih sahrane u porodičnoj grobnici u Raskinu, Florida.

"Spremićemo im mesto", kaže Dejvid.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE