Iredsednik Irana Hasan Rohani danas je pozdravio odluku međunarodne zajednice da ukine sancije protiv njegove zemlje, donetu zahvaljujući primeni nuklearnog sporazuma Irana i šest svetskih sila iz jula prošle godine.
"Mi Iranci smo pružili ruku svetu kao znak prijateljstva, a ostavljajući iza sebe neprijateljstva, sumnjičavosti i zavere, otvaramo novo poglavlje u odnosima Irana sa svetom", izjavio Rohani, a prenela zvanična iranska agencija IRNA.
Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) je juče saopštila da je Iran ispunio sva ograničenja svojih nuklearnih aktivnosti kao što je to zahtevano sporazumom postignutim sa velikim silama u julu, čime je otvoren put za ukidanje sankcija, što su zatim uradili SAD i Evropska unija.
Rohani je istakao da su zbog primene nuklearnog sporazuma zadovoljni svi, osim radikalnih ekstremista.
"Svi su zadovoljni zbog primene sporazuma, osim cionista, ratnih huškača, onih koji seju neslogu između islamskih nacija, kao i ekstremista u SAD. Ostali su srećni", naveo je on.
"Primena sporazuma JCPOA ne predstavlja gubitak ni za jednu zemlju", rekao je iranski predsednik govoreći o "Zajedničkom sveobuhvatnom akcionom planu", što je zvanični naziv nuklearnog sporazuma Teherana sa SAD, Britanijom, Kinom, Francuskom, Nemačkom i Rusijom.
"Prijatelji Irana su srećni, a njegovi suparnici ne treba da brinu jer mi ne predstavljamo pretnju ni po koju vladu ili naciju", naveo je Rohani i dodao: "Mi smo glasnici, mira, stabilnosti i sigurnosti u regionu i u svetu", prenela je agencija AFP.
Predsednik Irana je, predstavljajući nacrt budžeta za novu fiskalnu godinu u parlamentu, istakao da je nuklearni sporazum prilika koju Iran treba da iskoristi za razvoj zemlje, veće blagostanje nacije i unapređenje bezbednosti u regionu.
Rohani je dodao da ukidanje sankcija predstavlja prekretnicu za Iran, zemlju od 80 miliona ljudi, kao i da priliku da iranska privreda preseče "pupčanu vrpcu" sa naftom, sad kad su cene tog energenta izuzetno niske.
Generalni sekretar UN Ban Ki-mun pozdravio je primenu nuklearnog sporazuma Irana i šest svetskih sila kao "izuzetnu prekretnicu".
Ban je kazao da potvrda IAEA da je Iran ispunio sve obaveze "odražava dobru volju i napor svih strana da ispune dogovoreno", navodi se u saopštenju njegovog portparola.
Ban je izrazio nadu da će sporazum doprineti većoj saradnji radi mira, bezbednosti i stabilnosti u regionu i šire, javile su agencije.
Britanski ministar inostranih poslova Filip Hamond takođe je pozdravio implementaciju nuklearnog sporazuma Irana i svetskih sila kao izuzetno važan događaj koji će učiniti svet sigurnijim mestom.
"Nuklearni sporazum sa Iranom, u kojem je Britanija imala bitnu ulogu, čini Bliski istok i svet bezbednijim", naveo je on, javio je AFP.
Nemački ministar spoljnih poslova Frank Valter Štajnmajer ocenio je da je sporazum "istorijski uspeh diplomatije".
Diplomatska pobeda dozvoljava nadu da "možda još uspemo da rešimo druge hitne krize i konflitke u regionu, posebno u vezi sa građanskim ratom u Siriji", naveo je on.
Šef francuske diplomatije Loran Fabijus je, pozdravljajući sporazum Teherana i globalnih sila, izrazio nadu u isti "duh saradnje" sa Teheranom i oko drugih regionalnih pitanja.
"Ovo je značajan korak za mir i bezbednost", naveo je u saopštenju Fabijus.
Šef IAEA Jukija Amano posetiće u nedelju Teheran nakon stupanja na snagu istorijskog sporazuma sa svetskim silama, preneo je AFP.