Sjedinjene Američke Države važe za državu u kojoj se uglavnom poštuje sloboda štampe. Izveštaj o metodama FBI za praćenje novinara, međutim, predstavlja još jednu tamnu mrlju na toj slici. FBI regrutuje i decu da potkazuju.
Izveštaj istraživačkog portala Intersept otkrio je tajnu moć i široka ovlašćenja FBI (Federalni istražni biro), od praćenja novinara do odnosa prema doušnicima, pošto je Intersept otkrio poverljive dokumente FBI-a, javlja ruski državni medij RT.
Dokumenti, koje je mesecima analizovao tim Intersepta predvođen novinarkom Korom Kurijer, obuhvataju i FBI knjigu pravila, poznatu kao DOIG, i tajna uputstva za slučajeve borbe protiv terorizma i vođenje poverljivih doušnika.
Istraga Intersepta je otkrila da FBI špijunira novinare, deportuje iz SAD imigrante došunike kada mu više nisu od koristi, kao i da primenjuje intenzivno praćenje i nadgledanje meta za koje čak ni ne mora da postoji sumnja da su učinile nešto loše.
ŠPIJUNIRANJE NOVINARA
Vodič za domaće istrage i operacije (DOIG) otkriva "alarmantnu moć" kojom FBI raspolaže u špijuniranju novinara.
Poverljivim pravilma iz 2013. godine propisano je da je agentima potrebno odobrenje od samo dva zvaničnika FBI za praćenje telefona novinara. Time se preskače uobičajena procedura, koja podrazumeva sudski nalog.
Ako FBI želi da otkrije ko je poverljivi izvor medija tako što će pratiti novinara, onda je potrebno dodatno odobrenje od zamenika tužioca.
Ukoliko, međutim, FBI namerava da otkrije izvor preko dosijea "osumnjičenog" za davanje informacija medijima, a ne preko novinara, onda Ministarstvo pravde ne mora da bude uključeno u proces izdavanja odobrenjaza praćenje.
U pravilima iz 2013. godine se, kada je reč o medijima, pominju se telefonski razgovori.
FBI svake godine odobri hiljade dozvola za praćenje, od kojih su mnoge usmerene ka tehnološkim kompanijama i podacima o korišćenju interneta, odnosno internet adresa koje je meta posećivala, i to uporedo sa naredbom kompanijama da ne smeju da otkriju da su dobile zahtev od FBI.
Portparol FBI Kristofer Alen odbio je da potvrdi za Intersept da su pravila promenjena od 2013. godine.
DECA POTKAZIVAČI
Veliki broj dokumenata bavi se i odnosom FBI prema doušnicima, koji izaziva zabrinutost zbog građanskih sloboda ljudi koji su označeni kao mogući dostavljači.
Praktično svako može biti označen kao mogući doušnik, čak i maloletnici bez znanja roditelja, dovoljno je samo da je dozvolu izdao izdao supervizor u FBI.
Agentima se savetuje da o mogućim informatorima prikupljaju obaveštenja kojima bi kasnije mogli da ih pritiskaju ako odbiju da se povinuju zahtevima agenta.
Agenti FBI, takođe, mogu i da regrutuju doušnike preko interneta koristeći lažna imena i privremene (jednokratne) mejl adrese.
U dokumentima se pominju i procedure za doušnike imigrante.